czwartek, 28 października 2021
Miło Cię widzieć!

Kosmetyka a nasze zdrowie

 

Kiedy zastanawiamy się nad wizytą u kosmetyczki, zazwyczaj przychodzą nam na myśl zabiegi związane z poprawianiem urody. Często nie zdajemy sobie sprawy, że skorzystanie z usług oferowanych przez salon piękności może mieć również wpływ na nasze zdrowie. Zarówno pozytywny jak i negatywny.


Po zdrowie do kosmetyczki


Kosmetyczki i kosmetolodzy odgrywają ogromną rolę w profilaktyce chorób cywilizacyjnych. To salon kosmetyczny jest zazwyczaj pierwszym miejscem, do którego trafiają osoby borykające się z problemem nadmiaru tkanki tłuszczowej. Urodowi specjaliści oprócz zabiegów możliwych do wykonania w gabinecie proponują konsultację z dietetykiem i nakłaniają do wzmożonej aktywności fizycznej. Uświadamiają, że nadwaga czy otyłość nie są wyłącznie problemami estetycznymi, ale również zdrowotnymi. Nadmiar kilogramów w wielu przypadkach może bowiem doprowadzić do cukrzycy, problemów z kręgosłupem i układem sercowo – naczyniowym.


Kolejnym przykładem zdrowotnego kontekstu wizyt w salonie kosmetycznym mogą być masaże, niezwykle przydatne osobom cierpiącym na przewlekle bóle kręgosłupa. Dodatkową zaletą takich zabiegów jest ogólne usprawnienie przepływu krwi, które pozytywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Masaż zwiększa natlenienie tkanek i pozwala pozbyć się szkodliwych produktów przemiany materii.


Podobne ogólnoustrojowe działanie lecznicze wykazuje również światłoterapia. W zależności od tego czy skorzystamy ze światła widzialnego czy podczerwieni, możemy się spodziewać wielu pozytywnych efektów, takich jak wzmocnienie odporności, likwidowanie bólu, łagodzenie objawów depresji, przyspieszenie krążenia krwi oraz wspomaganie gojenia ran.


Omawiając znaczenie kosmetyki dla naszego zdrowia należy pamiętać o usługach, które wspomagają terapię groźnych schorzeń. Dobrym przykładem jest pedicure medyczny, dedykowany min. osobom chorym na cukrzyce. Profesjonalnie wykonany zabieg pomaga uniknąć przykrych powikłań zaliczanych do zespołu stopy cukrzycowej.


Jeśli coś pójdzie nie tak...


Wszystkie działania ingerujące w funkcjonowanie naszego organizmu niosą za sobą niewielkie ryzyko powikłań. Dotyczy to zarówno zabiegów medycznych jak i kosmetycznych. Jeśli zabiegi są prawidłowo przeprowadzane – do powikłań dochodzi niezwykle rzadko. W zależności od rodzaju wykonywanego zabiegu mogą wystąpić drobne problemy estetyczne, takie jak podrażnienia, zaczerwienienia i przebarwienia oraz poważniejsze konsekwencje, do których zaliczamy poparzenia, bliznowce, wysiew opryszczki i w skrajnych przypadkach nawet wstrząs anafilaktyczny. Należy zaznaczyć, że wymienione komplikacje w większości przypadków są wynikiem zaniedbań i braku odpowiednich kwalifikacji.


Poruszając temat przykrych konsekwencji wizyt w niesprawdzonych gabinetach, warto także wspomnieć o możliwości zakażenia w wyniku używania niesterylnego sprzętu. Do najczęściej przenoszonych w ten sposób chorób należy zaliczyć grzybicę stóp oraz o wiele bardziej groźne zakażenia wirusami WZW oraz HIV. Na szczęście dzięki gruntownej edukacji, intensywnym kontrolom sanepidu i rosnącej świadomości kosmetyczek takie przypadki zdarzają się już niezwykle rzadko.

 

Autor: Anna Wydra

Oceń ten artykuł
(5 głosów)