czwartek, 21 listopada 2024
Miło Cię widzieć!

KWAS HIALURONOWY I TOKSYNA BOTULINOWA NIE TYLKO BY POPRAWIĆ URODĘ

ampuki-i-strzykawki_21238929Niewiele osób wie, że kwas hialuronowy czy botox nie tylko znajdują zastosowanie w medycynie estetycznej jako korektor urody. Substancje te wielu ludziom pomagają powrócić do zdrowia.
Aby stawy poruszały się harmonijnie i bezboleśnie, potrzebna jest specjalna maz. Dzięki niej kości nie ocierają się o siebie.

Gdy pojawia się choroba zwyrodnieniowa lub zapalenie stawów, maz wysycha i każdy ruch powoduje ból. Wstrzykiwanie HA nawilża i tworzy regenerację mazi stawowej. Poza tym kwas hialuronowy zmniejsza stan zapalny. Działa też przeciwbólowo, choć nie wiadomo dokładnie jak to się dzieje. Po zastosowaniu HA ból stawów się zmniejsza, można swobodnie poruszać kończynami. Zabiegi stosuje się zwłaszcza przy zwyrodnieniu stawów kolanowych, biodrowych, barkowych, skroniowo-żuchwowych i skokowych, ponieważ są one duże i łatwo dostępne, co ułatwia iniekcje.

 

Kwas hialuronowy znajduje się naturalnie w oczach. Dlatego też stosowany jest w kroplach i żelach używanych w leczeniu zespołu suchego oka. Nawilża gałkę oczną i chroni rogówkę przed wysychaniem i podrażnieniami. HA wykorzystuje się również w płynach do soczewek kontaktowych, ma on za zadanie stabilizację płynu łzowego. Poza tym kwas hialuronowy wiąże szkodliwe substancje. Bez niego nie odbędzie się żaden zabieg mikrochirurgii oka.

 

Kobiety, które przeszły zabiegi ginekologiczne, są po chemio- i radioterapii, urodziły dziecko, wkroczyły w okres przekwitania, używają preparatów z kwasem hialuronowym. Wspomaga on bowiem odnowę tkanek podczas leczenia stanów atrofii (zaniku) i dystrofii(zmian zwyrodnieniowych) błony śluzowej pochwy. Kwas hialuronowy poprawia nawilżenie tkanek i transport substancji odżywczych. W okresie klimakterium warto sięgnąć po preparaty z HA, niwelują one suchość pochwy, dzięki czemu  seks jest o wiele bardziej komfortowy.
Wczytując się w skład czopków i kremów na hemoroidy, stany zapalne odbytu i odbytnicy, szczelin i pęknięć odbytu to w każdym z nich znajdziemy kwas hialuronowy, który ma za zadanie regenerację błony śluzowej i przyśpiesza gojenie ran. Według naukowców kwas ten bierze udział we wszystkich stadiach gojenia. Dodatkową korzyścią jest to, że działa on przeciwzapalnie  zapobiega tworzeniu się zrostów i bliznowców.

 

Pęknięta błona bębenkowa zazwyczaj zrasta się sama lecz jeśli tak się nie dzieje, to do leczenia perforacji wykorzystuje się HA. Nasilająca się chrypka, a nawet bezgłos, to oznaka niedowładu strun głosowych. Na tę dolegliwość również pomoże kwas hialuronowy,  którym ostrzykuje się bezpośrednio struny głosowe ( wykonuje się tzw. bioimplanty). Niewydolność głośni to także zadanie dla niego.

 

Zespół bolesnego pęcherza oraz śródmiąższowe zapalenie pęcherza, to choroby, których przyczyny są złożone, a leczenie skomplikowane. Tutaj kwas hialuronowy znowu zdaje egzamin. Podaje się go wprost do pęcherza, co łagodzi objawy stanów zapalnych i tym samym łagodzi ból.

szpital-bc-forma-laboratorium-z-strzykawki_2517761

Toksyna botulinowa zwana potocznie jadem kiełbasianym ,to naturalne białko produkowane przez bakterie beztlenowe. Botoks stosuje się  w leczeniu zwichnięcia stawu skroniowo- żuchwowego, przerostu mięśni żwaczy, bruksizmie, zwiększonym wydzielaniu śliny, dystonii ustno-żuchwowo-językowej, połowicznym kurczu twarzy, zespole Łucji Frey. Jad kiełbasiany znalazł zastosowanie w leczeniu wszystkich postaci zeza i oczopląsu. Stosuje się go również przy samoistnym skurczu powiek.

 

Największe jednak zastosowanie toksyny botulinowej jest w dziedzinie neurologii, gdyż ma ona stricte porażające działanie. Stosowanie botoksu  jest elementem leczenia spastyczności. Za jego pomocą można „wyłączyć” napięte mięśnie, pomijając te, które funkcjonują prawidłowo. Działanie botoksu jest odwracalne , bezpieczne i ma niewiele skutków ubocznych. Odpowiednio dawkowany obniża napięcie mięśniowe, ale nie osłabia ich, co pomaga w powrocie do sprawności. Nie powoduje także bólu, martwicy czy stanu zapalnego w mięśniu. Toksyna botulinowa typu A stosowana jest z powodzeniem w leczeniu spastyczności kończyny górnej po udarze mózgu( niestety leczenie takie w Polsce nie jest refundowane).
Ostrzykiwanie jadem kiełbasianym nadmiernie pocących się obszarów ciała powoduje czasową (6-12 m-cy) blokadę wydzielania potu przez gruczoły potowe w poddanej zabiegowi części ciała. Jest to najskuteczniejsza  metoda  w pozbywaniu się tej dolegliwości.

 

Jak widać, kwas hialuronowy i botoks to nie tylko droga do pięknego ale i do zdrowego ciała.

 

Red. Port.

Oceń ten artykuł
(9 głosów)