piątek, 27 grudnia 2024
Miło Cię widzieć!

ŁADNE, ZDROWE STOPY

depilacja_nogGdy nadchodzi pora ciepłych dni, coraz chętniej myślimy o odsłanianiu różnych części swego ciała, w tym także i stóp. Tylko patrzeć jak przepastne szafki opuszczą wyrwane z zimowego snu przeróżne sandałki... I tu czeka nas przykra konfrontacja z brutalną rzeczywistością. Nasze wymęczone zimowym obuwiem stopy nie za bardzo nadają się do upubliczniania, nie wspominając o budzeniu zachwytu otoczenia swoim wyglądem. Stopa, rzec można, jest jak lustro. Odzwierciedla nasze napięcia, zmęczenie – ale również i zaniedbania.

 

 

Zacznijmy od tego, że po każdej kąpieli, a w zasadzie po każdym umyciu nóg warto jest spryskać stopy aerozolem Vilcacora + tymianek. Ten doskonały w przypadku zapalenia jamy ustnej i gardła specyfik świetnie zapobiega, ba nawet leczy grzybicę stóp! Można też przesypać stopy, jak i wnętrze butów talkiem z vilcacorą lub nakremować stopy specjalnym kremem. Jeśli mamy przykrą tendencję do nadmiernego pocenia się stóp – stosujmy odpowiednie dezodoranty oraz talk z vilcacorą.

 

Z myślą o ciepłych dniach należy również pomyśleć o noszonych skarpetach czy podkolanówkach. Powinny być one wykonane z surowców naturalnych. Nie mogą nadmiernie uciskać stóp, a niezależnie od tego skarpety, kolanówki, podobnie jak i rajstopy, trzeba zmieniać przynajmniej raz dziennie.
W ciągu życia każdy z nas stawia miliony kroków. Obliczono, że przemaszerowujemy równik aż trzy razy wokół. Ten wieloletni „przemarsz” biorą na siebie głównie nasze stopy, które nieustannie są naciskane ogromnym, bo średnio 60–75-kilogramowym ciężarem. Wytrzymałość kończyn dolnych sprawia, że mamy pełne prawo mówić... o mądrości Natury. Ta bowiem owe stopy – czyli 29 kości, 33 stawy, 19 mięśni i 107 ścięgien – splotła w rzeczywiście superperfekcyjny mechanizm! Na dodatek taki, który działa przez długie, długie lata. Choć mamy świadomość fenomenalnie zbudowanego mechanizmu stopy i tak dla wielu z nas najpiękniejszą chwilą w ciągu dnia jest ta, w której można je uwolnić od butów. Stanąć boso na podłodze, dywanie czy trawie, co pozwala poczuć ogromną ulgę i odprężenie. Zwłaszcza, że mało kto nogi ma wolne od takich mankamentów, jak odciski, płaskostopie, halluksy, ostrogi piętowe, młoteczkowate palce, kości piętowe, modzele – nie mówiąc o żylakach, stłuczeniach, obrzękach, bliznach czy grzybicy.
Prawda jest taka: dbamy o ładny wygląd twarzy, szyi, rąk – ale wciąż za mało o własne stopy. Nie gimnastykujemy ich. Chodzimy w zdrowym obuwiu, przedkładając nań wręcz niewolnicze naśladowanie mody, która nakazuje np. kobietom noszenie wysokich szpilek z wąskimi czubkami. Rzadko też stosujemy środki pielęgnacyjne dostępne w sklepach i aptekach. Efekt? Nogi puchną, stopy bardzo nieraz bolą. Kłopotom tym jednak można zaradzić. Wystarczy zadbać o dobrze spasowane obuwie – najlepiej z naturalnej, a nie sztucznej skóry. Zaopatrzyć się we wkładki ortopedyczne. I przynajmniej raz w tygodniu dobrze wymoczyć nogi w ciepłej wodzie z dodatkiem soli kuchennej – a codziennie, po ich umyciu, masować stopy, wklepując w nie krem.
Dobrze jest chodzić boso, ale nie po twardej nawierzchni . Po trawie – jak najbardziej. Stopa to lubi. Tak samo, jak częstą zmianę butów – a nie używanie przez cały dzień jednej pary, choćby nawet najpiękniejszej. Stawanie i chodzenie na krawędziach stóp, na palcach i piętach, podnoszenie z podłogi przedmiotów (np. ołówka, niedużej kuleczki) palcami kończyn dolnych – to gimnastyka, o którą nasze zmęczone stopy dopominają się codziennie.
Posiadaczy chorych, obolałych stóp łatwo można rozpoznać. Zwykle po męczeńskiej minie. Zmęczone stopy przysparzają wiele bólu i ogólnego dyskomfortu.  Za ból i deformacje stóp nie zawsze możemy  obarczyć  dziedziczność defektu  – chociaż tłumaczenie się predyspozycjami do zachorowania jest już dopuszczalne; przyczyną schorzenia – twierdzą lekarze – oprócz noszenia ciasnego obuwia, szczególnie na wysokim obcasie, ogólnego zaniedbania są także skłonności genetyczne!

109051

Cierpienia i deformacji stóp można jednak uniknąć,stosując się do profilaktycznych zaleceń.
– stopom płasko-koślawym potrzebny jest ruch, ćwiczenia wzmacniające mięśnie, chodzenie po piasku i trawie;
– halluksom można zapobiegać, zmieniając dietę (mniej soli, mniej mięsa), stosując kąpiele solankowe, unikając nadwagi;
– bóle śródstopia lub w okolicy czwartego palca pomniejszy unikanie przysiadów oraz wspinania się na palcach;
– ostrodze piętowej, czyli narośli kostnej nieodzowne są specjalne wkładki zmniejszające ucisk na pięty;
– dotkliwym bólom spowodowanym zgrubieniem naskórka w postaci stożkowatego guzka (nagniotka) – zapobiegnie masło kakaowe, wazelina, lanolina lub zastosowanie plasterków nasączonych kwasem salicylowym.
Co jednak zrobić, gdy cierpimy na: zapalenie żył, zakrzepowe zapalenie żył, zespół objawów żylakowatości, żylaki kończyn dolnych, krwiaki, stłuczenia, zmiażdżenia czy obrzęki? Trzeba – najlepiej po konsultacji z lekarzem domowym – sięgnąć po preparaty pomocne w procesach naprawczych skóry, takie które zawierają heparynę. Ta bowiem dobrze penetruje przez skórę właściwą i skutecznie wyhamowuje chorobę.

 

Aby stopy nie odmawiały nam posłuszeństwa, ważne jest byśmy zadbali również o nasz ogólny stan zdrowia, szczególnie o krążenie i ciśnienie krwi oraz utrzymanie odpowiedniej wagi ciała. Zwłaszcza że minione stulecie dodało ludziom do życiorysów około dwudziestu lat – kobietom w Polsce wiek wydłużyło średnio do 75 lat, mężczyznom prawie do 70. A co będzie jeśli przyjdzie nam żyć jeszcze dłużej? Chore, zmęczone stopy mogą tego nie wytrzymać i „uziemić” ich właściciela.

nogi_201685

Dobrze jest też przed snem zafundować swoim stopom kąpiel w mieszaninie ubosu (Z korzeni, kory oraz liści sporządza się odwary lub napary. Stosowany w chorobach skóry tj. łuszczycy, leiszmaniozie stosuje się ten surowiec miejscowo. Za działanie gojące i ściągające odpowiedzialne są taniny, które występują głównie w skórce owocu. Wykazano też działanie przeciwbólowe. To drzewo pochodzące z Amazonii Peruwiańskiej ma jeszcze wiele innych zalet) i  vilcacory ( dzięki zawartym w niej składnikom bardzo silnie pobudza układ odpornościowy organizmu i mobilizuje go do walki z chorobą. Ma działanie przeciw zapalne przeciwnowotworowe. Jest więc stosowana w leczeniu takich schorzeń jak astma, artretyzm, stany zapalne żołądka, nerek, jelit, skóry, biegunki, krwawienia, cukrzyca, infekcje bakteryjne i wirusowe jak również w terapii nowotworów. Wpływa również na układ krwionośny obniżając ciśnienie krwi i poziom cholesterolu). Po takiej kąpieli nie tylko ustąpi obrzęk stóp, ale zmiękczona w ten sposób skóra będzie bardziej podatna  na działanie wszelkich ścieraków, którymi usuwamy martwy naskórek z pięt i spodu paluchów.

 

Grzybica paznokcia w większości przypadków jest konsekwencją niedoleczonej lub nieleczonej wcale grzybicy stóp . Chorobą najłatwiej można się zarazić nie tylko na basenie czy saunie, ale nosząc nieprzepuszczające powietrza obuwie czy korzystając z cudzych przedmiotów kosmetycznych. Drobnoustroje dużo łatwiej i szybciej przedostają się do organizmu przez uszkodzoną lub zdartą płytkę paznokcia. W leczeniu grzybicy paznokcia najczęściej stosuje się preparaty o działaniu grzybobójczym i grzybostatycznym. Czasem stosuje się tzw. terapię pulsową. Aplikując w chore miejsce itrakonazol możliwe jest gromadzenie kreatyny, która przede wszystkim leczy i odbudowuje zniszczony chorobą paznokieć.

 

Nie mniej uciążliwą przypadłością są wrastające paznokcie. Żeby do ich wrastania nie dopuścić, należy systematycznie obcinać paznokcie, starając się nie obcinać ich bocznych fragmentów. W przypadku, gdy paznokcie już wrosły – należy, zachowując zasady jałowości, spróbować wyciąć wrastający fragment, a o ile przekracza to wasze umiejętności  zgłosić się do gabinetu podologicznego .

 

Odciski i modzele wywołujące ból i utrudniające znacznie chodzenie można natomiast usunąć, stosując specjalne plastry. Niekiedy, w takich przypadkach, pomocą służą salony kosmetyczne. Pamiętajmy, że ze względu na niebezpieczeństwo zakażenia WZW typu B przez skaleczenie skóry skażonym narzędziem, należy korzystać wyłącznie z usług renomowanych gabinetów.  Najlepszym i pewnym wyjściem, z tego i wielu innych względów, jest szczepienie się przeciw WZW typu B.

 

Bliscy kuzyni odcisków to halluksy. Pod tą nazwą kryją się guzowate narośla powstające wtedy, gdy – na skutek niewłaściwych, zbyt ciasnych butów, lub nieprawidłowej postawy ciała – paluch przechyla się w stronę pozostałych palców stopy. Wówczas konieczna jest wizyta u specjalisty. Przepisze on stosowne wkładki albo zaleci zabieg operacyjny.

 

No i sami państwo widzicie, jak niewiele trzeba, by stopy nasze były piękne. Szanujmy nasze stopy, bo dzięki ich sprawności możemy dotrzeć do pięknych miejsc i doświadczyć wielu przyjemności, choćby tak oczywistych jak taniec. Biegnąc do pracy, po zakupy nie zastanawiamy się nad tym jaką pracę muszą wykonać nasze stopy. Nie zdajemy sobie sprawy z tego ile kilometrów przechodzą nasze stopy w ciągu całego życia. To jakieś bagatela  200 tysięcy kilometrów każda, co stanowi ponad cztery długości równika. Niezły spacerek, prawda?

 

Red. Port.

Oceń ten artykuł
(5 głosów)