niedziela, 24 listopada 2024
Miło Cię widzieć!

LASER W LECZENIU NADPOTLIWOŚCI

ciao-1_21251887Nadpotliowść  jest to zwiększona czynność gruczołów potowych. Dotyczy to najczęściej określonych części ciała jak pachy, stopy, dłonie, okolicy bioder, karku lub pachwin.
Na ludzkim ciele zlokalizować można od dwóch do trzech milionów gruczołów potowych, a na jednym centymetrze kwadratowym jest ich aż trzysta.

Dorosły człowiek podczas procesu chłodzenia swojego organizmu (pocenia się) w zależności od intensywności czynności życiowych (uprawianie sportu, stres, wysiłek fizyczny) i temperatury zewnętrznej traci codziennie od kilkunastu mililitrów nawet do kilku litrów wody.

 

Przyczynami  tej przypadłości mogą być czynniki fizjologiczne: gorący klimat, duża wilgotność powietrza, wysiłek fizyczny, emocje, stres, spożywanie niektórych przypraw, mocnej kawy, herbaty, czekolady, otyłość bądź objawowe: zaburzenia hormonalne (nadczynność tarczycy, cukrzyca), choroby neurologiczne (np. zespół Rossa, zespół uszno-skroniowy, neuropatie), infekcje przebiegające z wysoką gorączką, gruźlica, menopauza u kobiet i andropauza u mężczyzn, niektóre nowotwory.

 

Leczenie nadpotliowści laserem daje trwałludzkiej-ekspresji-kobieta_19-108253e efekty bez konieczności powtarzania zabiegów. Zniszczone gruczoły potowe nie ulegają regeneracji.  Do zabiegów laserowych kwalifikuje lekarz. Zwraca on uwagę na przebarwienia i znamiona barwnikowe oraz ilość, średnicę, kolor i głębokość zmian skórnych oraz bierze pod uwagę indywidualną wrażliwość, miejsce i reakcję skóry. Osobom zakwalifikowanym do zabiegu wykonuje się próbę laserową w celu optymalnego dobrania takiej energii, aby przy jak najmniejszej ilości uzyskać jak najlepszy efekt.

 

Przed zabiegiem  ustala się miejsca objęte nadmiernym poceniem , które zostają ogolone, zaznaczone i poddane znieczuleniu miejscowemu. (Dobrze jest nie zażywać aspiryny na około tydzień przed zabiegiem, gdyż sprzyja ona tworzeniu się krwiaczków.) Następnie lekarz wykonuje bardzo małe nacięcie, przez które wprowadzana jest kaniula. Wiązka lasera naświetla  gruczoły potowe, co powoduje ich przegrzanie i nieodwracalne zniszczenie. Martwe gruczoły są następnie usuwane za pomocą kaniuli ssącej. Zabieg redukcji gruczołów potowych podobny jest do zabiegu liposukcji laserowej. W obu przypadkach używany jest ten sam sprzęt. Tyle tylko, że do usunięcia gruczołów potowych kaniula wprowadzana jest bardziej powierzchownie. Można wrócić do codziennych zajęć praktycznie bezpośrednio po zabiegu. Ewentualne dolegliwości po, to: krwiaki, siniaki, czasowe przemijające osłabienie drobnych mięśni - dłoni i stóp.

 

Potliwość to jeden z najważniejszych sposobów utraty ciepła przez organizm każdego człowieka. Całkowite zatrzymanie tej czynności doprowadziłoby w bardzo krótkim czasie do przegrzania organizmu, dlatego nie powinniśmy traktować pocenia się jako procesu z którym każdy musi się uporać lub zupełnie go wyeliminować. Problem pojawia się gdy ilość wydzielanych przez organizm płynów przez pewne partie naszego ciała jest w znaczącym stopniu wyższa niż u innych osób.

 

Red. Port.

Oceń ten artykuł
(10 głosów)