czwartek, 21 listopada 2024
Miło Cię widzieć!

Lecznicze działanie czosnku

Już jeden ząbek czosnku spożywany codziennie dostarcza naszemu organizmowi wit. A, B i C oraz liczne minerały, takie jak: selen, jod, potas, żelazo, wapń, cynk i magnez. Najbardziej skuteczny jest ten używany prosto z bulwy, ponieważ niedługo po zmiażdżeniu traci on większość swoich właściwości. Czosnek jest prawdziwą potęgą – jest on w stanie usunąć niechcianych „gości“ z naszego organizmu, a tym samym zapobiec chorobie. Czosnek od wieków wykorzystywany był zarówno w celach kulinarnych jak i leczniczych.

 

 

Niektóre korzystne działania czosnku:

Antyoksydanty

Czosnek zapobiega szkodom wywołanym przez wolne rodniki, a przez to chroni przed chorobami i przedwczesnym starzeniem się organizmu. Czosnek zawiera również alicynę, która znacznie zwiększa we krwi poziom dwóch skutecznych enzymów przeciwutleniaczy, a mianowicie katalazy i peroksydazy glutationu.

Profilaktyka nowotworowa

Najnowsze badania wskazują, że alicyna może również zapobiegać chorobom nowotworowym. Na University of North Carolina przeprowadzono w sumie 18 różnych badań na osobach spożywających czosnek. Badania wykazały, że ludzie, którzy jedzą dużo czosnku, surowego lub gotowanego, mają niższe ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Wykazano także, że wśród mężczyzn, którzy spożywali duże ilości czosnku, zagrożenie rozwojem raka żołądka zmniejsza się o połowę.

Zmniejszenie ryzyka chorób serca

Naukowcy z Weill Medical College w Nowym Jorku wykazali, że składniki czosnku mają wpływ na zdrowie serca i układu krążenia. Czosnek jest w stanie obniżyć zarówno poziom cholesterolu LDL, jak i ciśnienie krwi.

Badania opublikowane w Journal of the Royal College of Physicians wykazały, że spożywanie czosnku przez zaledwie 4 tygodnie powoduje obniżenie poziomu cholesterolu o 12%.

Kolejne badania w Journal of Hypertension wykazały, że można uzyskać obniżenie ciśnienia tętniczego krwi od 1% do 5% u tych uczestników, którzy spożywali czosnek.

Czosnek to naturalny rozcieńczalnik krwi, mogący zmniejszyć częstość występowania zakrzepów, które mogą prowadzić do udaru mózgu lub zakrzepicy.

Pomaga w przeziębieniu, grypie i przy pasożytach

Czosnek to również naturalny antybiotyk, ponieważ jest w stanie zwalczyć bakterie, wirusy i pierwotniaki (pasożyty) w organizmie, zupełnie bez skutków ubocznych.

Ostatnie badania wykazały, że codzienne spożywanie czosnku zmniejsza o połowę ryzyko zachorowania na przeziębienie. Ale nawet jeśli ktoś już się przeziębił, dzięki spożywaniu czosnku o wiele szybciej wychodził z choroby.

Skuteczność w walce z grzybami

Czosnek ma również właściwości przeciwgrzybicze i może pomóc na przykład przy różnego rodzaju infekcjach mających swoje podłoże w grzybicach.

Źródło: ZDG

Oceń ten artykuł
(2 głosów)