wtorek, 05 listopada 2024
Miło Cię widzieć!

Fotolia_44412217_XS-235x300.jpgCzęste bieganie do toalety może być zabawne w przypadku dzieci. Wraz z wiekiem, czyli wówczas, gdy powinno się już właściwie wykształcić niezbędną samokontrolę, słaby pęcherz jest już tylko przykrą dolegliwością.

 

 

Nietrzymanie moczu nie jest problemem specyficznym dla płci, choć przyczyny tego schorzenia są odmienne w przypadku kobiet i mężczyzn. Podczas gdy panowie po pięćdziesiątce coraz częściej podczas spacerów muszą nagle zmienić kierunek, panie często doświadczają pierwszych kłopotów związanych z „popuszczaniem”. Ciąża i poród powodują znaczne uszkodzenia mięśni dna miednicy, dlatego też nie bez powodu zaleca się im gimnastykę wspomagającą ich odbudowę.

 

Młode matki mają tu przewagę: w kręgu ich przyjaciół inkontynencja nie jest tematem tabu, a wymiana doświadczeń pomaga. Na dodatek „przyczyna” dolegliwości, czyli urodzenie dziecka, jest zdarzeniem nadzwyczaj pozytywnym i nie trzeba się go wstydzić. Inaczej wygląda to u osób starszych – wraz z pojawieniem się problemów z pęcherzem czują się jeszcze starzej. Nierzadko zdarza się, że wstyd powoduje wycofanie się z życia społecznego.

 

Kichanie i jego konsekwencje

 

Specjaliści rozróżniają różne postaci nietrzymania moczu. Gdy do mimowolnego wypływania moczu dochodzi podczas obciążenia fizycznego, takiego jak kichanie, kaszel, śmiech lub podnoszenie dużych ciężarów, mówi się o inkontynencji wysiłkowej. Doskwiera ona zwłaszcza kobietom, gdyż wskutek przebytych porodów i zmian hormonalnych w okresie menopauzy osłabieniu ulegają mięśnie miednicy i tkanka łączna. Zwieracz pęcherza nie jest w stanie powstrzymać ciśnienia w obrębie brzucha powstającego w wyniku wysiłku fizycznego.

 

Jednak najbardziej rozpowszechniona jest inna postać nietrzymania moczu – inkontynencja parcia. Osoby nią dotknięte częściej niż normalnie odczuwają tak nagłe i silne parcie, że nie udaje im się nawet dotrzeć do toalety. Mechanizm zwierający pęcherz jest co prawda nienaruszony, ale niewłaściwie funkcjonuje wymiana informacji na linii mózg – mięśnie. Potencjalne przyczyny wrażliwego pęcherza to kamienie moczowe, zapalenia dróg moczowych, guzy, u mężczyzn – powiększenie prostaty i u kobiet – niedobór estrogenów. Gdy mięsień ściany pęcherza kurczy się mimowolnie, przyczyną mogą być choroby takie jak Alzheimer, Parkinson, stwardnienie rozsiane lub udar mózgu.

 

Kolejną postacią nietrzymania moczu, występującą zwłaszcza u mężczyzn, jest inkontynencja z przepełnienia. Powstaje ona z reguły w wyniku zablokowanych przewodów moczowych w połączeniu ze słabymi mięśniami pęcherza.

 

Nie wypieraj – działaj

 

Ponieważ przyczyny mogą być bardzo różnorodne, a o rodzaju leczenia można przesądzić jedynie w oparciu o dokładną diagnozę, osoby dotknięte inkontynencją nie powinny unikać wizyty u lekarza. W pierwszej kolejności należałoby wybrać się do lekarza rodzinnego, ginekologa lub urologa. Jeżeli przyczyną jest osłabione dno miednicy, pod specjalistyczną kontrolą można wzmocnić odpowiednie partie mięśni. W przypadku lekkiej inkontynencji obciążeniowej wdrożenie takiego treningu oznacza rychły sukces. Jednak uwaga – mięśnie dna miednicy, podobnie jak wszystkie pozostałe mięśnie, wymagają ciągłych starań, w przeciwnym wypadku ponownie ulegną zwiotczeniu. W lżejszych przypadkach mogą pomóc łagodne preparaty roślinne.

 

Toilette

 

Aby wspomóc działanie pęcherza, stosuje się na przykład pestki dyni. Kolejne pole zastosowania leczniczych właściwości pestek dyni to niezłośliwe powiększenie prostaty w stadium początkowym. Z obserwacji w Grecji i Turcji, a także w wyniku licznych badań, wiadomo, że spożywanie pestek dyni ma profilaktyczne działanie i obniża ryzyko wystąpienia dolegliwości związanych z prostatą. Dane naukowe przemawiają ponadto za tym, że wczesne przyjmowanie polifenoli zawartych w...

readmore

Źródło:

www.zdrowieinatura.com.pl

Holistyczne doradztwo z zakresu zdrowia i żywienia

Arnold Ehrenfeld

Najbardziej „popularnymi” schorzeniami są uwarunkowane złą dietą choroby cywilizacyjne?

Dzięki odpowiedniej zdrowej żywności i właściwemu odżywianiu się, większość tego typu chorób w ogóle nie powstanie, a za sprawą autoregulacji da się nad nimi zapanować. Holistyczne (całościowe) spojrzenie na chorobę umożliwia ogląd aspektów duchowych (psychosomatycznych), co pozwala na dojście do powodów pozamaterialnych danego schorzenia.

Oferowane przeze mnie usługi są ukierunkowane na świadomy i zdrowy styl życia, który dopełni i wesprze pożądane zmiany w Twoim życiu.

 

 

Analiza żywienia
Coaching żywieniowy
Doradztwo przy zakupach
Szkolenia gotowania wegańskiego
Doradztwo dot. suplementów organicznych

Wystąpienia publiczne, Referaty, Coaching

ONLINE - Doradztwo żywieniowe

Zapraszam do kontaktu:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub   693 282 555

Arnold Ehrenfeld

Oceń ten artykuł
(1 głos)