sobota, 23 listopada 2024
Miło Cię widzieć!

cukrzyca.jpgTo choroba, która z roku na rok dotyka coraz większą ilość osób. Nieleczona, prowadzi do wielu poważnych konsekwencji. Sprawdź, co powinno skłonić Cię do wizyty u lekarza.

Badania na określenie poziomu cukru we krwi powinniśmy robić raz w roku od ukończenia dwudziestu lat. Niewielu z nas jednak przestrzega tego zalecenia z taką systematycznością, szczególnie, jeśli w naszym organizmie nie dzieje się nic niepokojącego. A powinniśmy – cukrzyca jest chorobą, która rozwija się latami, a jej wczesne wykrycie i zmiana przyzwyczajeń żywieniowych mogą zaoszczędzić nam wielu poważnych konsekwencji.

 

Obecnie w Polsce na cukrzycę cierpi ponad 2 miliony osób, a na całym świecie – blisko 250 milionów. Uznaje się ją już za chorobę cywilizacyjną, związaną z globalną zmianą stylu życia: złą dietą, siedzącą pracą czy częstszymi uzależnieniami od nikotyny. Nieleczona cukrzyca może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji: niewydolności nerek, udaru mózgu czy utraty wzroku. Nie wolno więc w żadnym wypadku lekceważyć objawów choroby – nawet, jeżeli nie jesteśmy pewni, czy oznaczają coś poważnego, dla bezpieczeństwa należy skonsultować nasze obserwacje ze specjalistą.

 

Jakie są najczęstsze objawy cukrzycy?

 

  1. Długotrwałe uczucie zmęczenia, niezależnie od ilości wypoczynku czy długości snu, a także - wynikające ze złego samopoczucia - obniżenie nastroju.
  2. Częste oddawanie moczu (także w nocy) oraz znaczny wzrost pragnienia (przyjmowanie powyżej 3 litrów płynów dziennie).
  3. Utrata masy ciała, pomimo przyjmowania takiej samej lub większej niż zwykle ilości pożywienia (cukrzycy często towarzyszy wzrost apetytu).
  4. Zaburzenia wzroku, przejawiające się nieostrym widzeniem (zarówno u osób ze zbadaną wadą wzroku, jak i u tych, które wcześniej nie doświadczały zaburzeń tego narządu).
  5. Dolegliwości skórne, w obszarze jamy ustnej, śluzówki i narządów rodnych: stany zapalne, infekcje, świąd. U diabetyków obserwuje się częstsze występowanie grzybicy i czyraków oraz zwiększone wypadanie włosów.
  6. Wolniejsze gojenie się ran oraz częstsze występowanie siniaków.
  7. Częste drętwienie kończyn, a także ich skurcze i nawracające uczucie mrowienia.
  8. Zapach acetonu w wydychanym powietrzu, występujący w przypadku zaawansowanej cukrzycy.

 

Pamiętaj, by pod żadnym pozorem nie lekceważyć tych symptomów (szczególnie, jeśli dostrzegasz u siebie więcej, niż jeden z nich), a także o tym, by regularnie badać poziom cukru we krwi – to najlepszy sposób na wykrycie cukrzycy, zwłaszcza wtedy, gdy nie daje jeszcze żadnych typowych objawów.

 

Artykuł udostępniony przez:

logvitalo
Oceń ten artykuł
(2 głosów)