poniedziałek, 25 listopada 2024
Miło Cię widzieć!

Olej lniany – lek na całe zło

linenoil.jpgTo prawdziwy cud natury – leczy nawet groźne choroby, pomaga w zrzuceniu zbędnych kilogramów, pielęgnuje ciało i wzmacnia organizm. Dla własnego zdrowia dowiedz się o nim więcej!

 

 

Olej lniany otrzymywany jest z nasion lnu w procesie tłoczenia na zimno, czyli w temperaturze poniżej 50 stopni Celsjusza. Charakteryzuje się specyficznym zapachem i smakiem oraz żółtawym zabarwieniem. Aby zachować zdrowie i urodę, należy go spożywać nawet codziennie, pamiętając jednak o tym, by trzymać go w lodówce i nigdy nie podgrzewać (np. na patelni), bo straci swoje zdrowotne właściwości lub nam… zaszkodzi. Przechowywany w zimnie jest jednak wręcz „naszpikowany” zdrowymi składnikami, dzięki czemu ma zbawienny wpływ niemal na każdą komórkę ciała.

 

Cenny skład oleju

 

Lecznicze właściwości oleju lnianego są wynikiem jego wspaniałego składu, czyli głównie cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3, -6 i -9, a także lignanów, zaliczających się do grupy fitohormonów, czyli tzw. hormonów roślinnych, które wykazują aktywność biologiczną podobną do estrogenów. Kwasy tłuszczowe Omega są dla naszego organizmu niezmiernie istotne – m. in. stanowią budulec każdej komórki ciała, korzystnie wpływają na pracę mózgu, a także redukują poziom „złego” cholesterolu, podnosząc poziom „dobrego”. Lignany natomiast wykazują działanie przeciwnowotworowe oraz chronią układ trawienny przed chorobami. Usprawniają też metabolizm.

 

Zdrowotne działanie oleju lnianego

 

Dostarczanie sobie oleju lnianego, zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz, na pewno przyniesie nam wiele korzyści zdrowotnych i pielęgnacyjnych, m. in.: zapobieganie chorobom układu nerwowego, a także wspomaganie leczenia niektórych z nich, jak: depresji, choroby Alzheimera, stwardnienia rozsianego, czy nadpobudliwości ruchowej; wspomaganie pracy układów rozrodczych zarówno kobiet, jak i mężczyzn; regulację problemów hormonalnych – np. nieregularnych miesiączek u kobiet, czy burzy hormonów u mężczyzn; zapobieganie i leczenie problemu drętwienia kończyn dolnych i górnych; zmniejszanie ryzyka śmierci po przebytym zwale albo w wyniku zatrzymania krążenia; wspomaganie pracy układu trawiennego, m. in. poprzez regulowanie metabolizmu, likwidację zaparć i regulowaniu pracy wątroby; działanie zapobiegające powstawaniu nowotworów, m. in., jelita grubego oraz prostaty. Udowodniono też, że zawarte w oleju kwasy Omega mogą nawet zahamować (!) rozwój raka piersi.

 

Olej lniany a odchudzanie

 

Olej znacząco wspomaga odchudzanie. I to na kilka sposobów. Nie tylko reguluje przemianę materii, ale także przyśpiesza spalanie tłuszczu i zapobiega powstawaniu nowych jego fałd. Jakby tego było mało, olej lniany wspomaga też proces odtłuszczania wątroby.

 

Działanie kosmetyczne

 

Jak już wspomnieliśmy powyżej, olej lniany, ze względu na swoje właściwości regulujące układ hormonalny, pomoże nam pozbyć się krost spowodowanych lekkimi wahaniami gospodarki hormonalnej. Ponadto, zagwarantuje nam też nawilżenie i uelastycznienie skóry. Dzięki zawartości witaminy E, która znana jest ze swoich właściwości przeciwutleniających, olej lniany zapewni skórze młody, witalny wygląd oraz naturalną ochronę przed urazami. Ze względu na kwasy tłuszczowe Omega w składzie, olej zapobiegnie też poparzeniom słonecznym. Pamiętajmy jednak, że samo przyjmowanie oleju nie wystarczy, gdy chcemy się wystawić na długie działanie słońca – mimo oleju, wspomagajmy się też kremem z filtrem!

 

Poza tym, olej świetnie poradzi sobie z problemami skóry suchej, czy nawet atopowej. Posiadacze skóry tłustej również będą z niego zadowoleni, ponieważ przyczyni się do równomiernego rozprowadzania łoju po całym ciele.

 

Olej lniany poleca się też osobom, które pragną mieć piękne włosy. Coraz popularniejsze staje się bowiem „olejowanie” włosów, czyli nakładanie na nie niewielkich ilości oleju na kilka godzin, po czym obfite zmywanie wodą i delikatnym szamponem. Dzięki takim zabiegom, włosy są odpowiednio nawilżone i odżywione, co widać po ich pięknym blasku. Spożywanie oleju lnianego poleca się też mężczyznom zagrożonym łysieniem.

 

Jak spożywać olej lniany?

 

Leczniczo, olej lniany powinno się przyjmować w ilości ok. 6 – 8 łyżek dziennie na osobę dorosłą aż do momentu ustąpienia objawów choroby. Profilaktycznie, najczęściej poleca się przyjmowanie ok. 2-4 łyżek oleju dziennie. Jeśli chodzi o dzieci i młodzież w wieku dojrzewania, ilość dostarczanego im oleju lnianego, trzeba uzgodnić z lekarzem lub farmaceutą. Zwykle jednak, te grupy wiekowe mają nawet większe zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe Omega, niż dorośli. Olej lniany można też dodawać do sałatek podawanych na zimno.

 

Uwaga! Pamiętajmy, aby olej lniany kupować tylko w sprawdzonych sklepach lub w aptece, gdzie trzymany będzie w chłodni lub w lodówce. W cieple traci on bowiem swoje korzystne dla zdrowia właściwości, a podgrzany może nawet zaszkodzić!!

 

Artykuł udostępniony przez:

logvitalo
Oceń ten artykuł
(1 głos)