piątek, 03 maja 2024
Miło Cię widzieć!

Przełom w pielęgnacji urody - roślinne komórki macierzyste w kosmetyce

ulotka_rewers_eco_line_01

Zastosowanie roślinnych komórek macierzystych jest od pewnego czasu jednym z czołowych zagadnień rozwijanych przez współczesną kosmetologię. Wykorzystanie ich w preparatach pielęgnacyjnych uznano za przełomowe odkrycie, porównywalne do wprowadzenia kuracji antyrodnikowej.

 

Zastosowanie roślinnych komórek macierzystych w kosmeceutykach można bez wątpienia uznać za rewolucyjnym krok w zakresie pielęgnacji skóry. Aby zrozumieć, co zyskaliśmy dzięki temu odkryciu, warto przybliżyć znaczenie komórek macierzystych dla ludzkiego organizmu. Większość komórek w ciele człowieka może się dzielić tylko ściśle określoną ilość razy, po czym obumiera. Komórki macierzyste, nazywane też komórkami pnia (ang. stem cells), zawierają pełen materiał genetyczny i mają możliwość nieograniczonej ilości podziałów, dzięki czemu są zdolne do samoodnawiania. Dodatkowo, są to komórki niewyspecjalizowane, które mogą dać początek różnym typom wyspecjalizowanych komórek. Do tego typu komórek zwanych totipotencjalnymi należą komórki macierzyste płodu. Inny rodzaj to komórki dorosłe – multipotencjalne, znajdują się w tkankach organizmów dorosłych, np. w mięśniach, krwi czy skórze. Mogą się one różnicować w komórki tej samej tkanki, np. komórki macierzyste skóry. Kosmetologia jest najbardziej zainteresowana właśnie tymi komórkami. Znajdują się one w warstwie podstawowej naskórka i mieszku włosowym. To one dają początek populacji komórek  namnażających się, które dzięki przemieszczaniu się ku powierzchni naskórka stanowią jego budulec. W momencie podziału powstają dwie komórki. Jedna z nich pozostaje zawsze komórką macierzystą i zachowuje zdolność do podziału, druga przesuwa się w kierunku wyższej, kolczystej warstwy naskórka. W trakcie tej wędrówki ulega ona stopniowemu 


przekształceniu w płaskie, martwe komórki naskórka. W przypadku zdrowej skóry proces ten trwa około 28 dni. W tym czasie w komórkach zachodzą znaczące zmiany. Ulegają one kolejno: pozbawieniu jądra komórkowego, odwodnieniu, a w ostatniej fazie złuszczeniu w warstwie rogowej naskórka. Ten stały i ważny dla naszej skóry proces wraz z upływem czasu i w związku zoddziaływaniem szkodliwych czynników zewnętrznych (m.in. promieniowanie UV), ulega zaburzeniom. Komórki macierzyste są zatem kluczowe dla utrzymania dobrej kondycji skóry i stanowią podstawowy czynnik w procesie odbudowy naskórka. Problem zaczyna się wtedy, gdy ludzkie komórki macierzyste tracą zdolność do wytwarzania zdrowych komórek potomnych, w wyniku czego pojawia się deficyt komórek naskórka. W momencie, gdy w naszym organizmie następuje ich brak, skóra traci powoli m.in. naturalną zdolność do regeneracji. A to już tylko krok do pojawienia się widocznych oznak starzenia (brak elastyczności i zwiotczenie skóry, zmarszczki).

 

Roślinne wsparcie

 

Aby temu zapobiec, naukowcy podjęli trud znalezienia odpowiedników komórek macierzystych wśród roślin, które stanowią dla współczesnej kosmetologii prawdziwą skarbnicę. I tym razem te poszukiwania okazały się owocne. Badania laboratoryjne w dziedzinie inżynierii genetycznej wykazały, że roślinne komórki macierzyste stymulują wzrost skóry właściwej, dzięki czemu można przywrócić jej funkcję regeneracyjną. Skomponowane na ich bazie produkty kosmetyczne wspomagają stymulację wzrostu ludzkich komórek macierzystych skóry. Z kolei dzięki wysokiej koncentracji polifenoli działają antyoksydacyjnie, chroniąc ją także przed szkodliwym działaniem wolnych rodników oraz innymi czynników mogących doprowadzić do uszkodzenia DNA. Umożliwiają regenerację i odnowę naskórka. Nasze komórki macierzyste posiadają specyficzny metabolizm, dlatego ważne jest dostarczenie im odpowiednich wartości odżywczych pochodzących z innych komórek macierzystych o podobnych cechach. Najważniejsze substancje aktywne, które przenikają do naszej skóry dzięki preparatom zawierającym roślinne komórki macierzyste to białka, lipidy i węglowodany wspomagające proces regeneracji i ochronę. Stosowanie takich kosmeceutyków wzmacnia także ochronny płaszcz hydrolipidowy, co powoduje poprawę nawilżenia skóry oraz niweluje podrażnienia. Najprościej rzecz ujmując, zawarte w kosmetykach roślinne komórki macierzyste chronią nasze własne komórki, umożliwiając tym samym zadbanie o kondycję skóry od postaw. To właśnie decyduje o tym, że są tak skuteczne i istotne.

 

Nowa siła w kosmetologii

 

Na potrzeby komponowania preparatów kosmetycznych komórki macierzyste pozyskiwane są biotechnologicznie. Materiał roślinny używany do produkcji preparatów jest wcześniej poddany odpowiedniej selekcji, gdyż musi być wolny od wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Jeszcze do niedawna najpopularniejszą rośliną, z której pozyskiwano komórki macierzyste była jabłoń. Dzisiaj eksperci szukają w tym obszarze kolejnych, innowacyjnych rozwiązań, wykorzystując właściwości także innych roślin oraz wzbogacając receptury innymi składnikami, by osiągnąć jak najlepszy efekt synergii. Przykładem może być najnowsza jesienna nowość wrocławskiej firmy Clarena. Seria Eco Line, która jest dostępna na rynku od września to specjalna, w 100% naturalna linia kosmeceutyków skomponowana na bazie komórek macierzystych G-Cell pochodzących z niedojrzałych owoców specjalnie wyselekcjonowanych szczepów winogron. Działanie Kremu z Roślinnymi Komórkami Macierzystymi od Clareny zostało wzbogacone dodatkiem Antileukine 6®, która hamuje powstawanie stanów zapalnych, dzięki czemu łagodzi już istniejące podrażnienia i zapobiega pojawianiu się nowych. Natomiast w przypadku kremu pod oczy dodatek stanowi Aldavine™ 5x i kofeina, które pobudzając mikrocyrkulację redukują cienie i obrzęki pod oczami i są bezpieczne nawet dla bardzo wrażliwej, skłonnej do alergii, skóry wokół oczu.

 

Rośliny dobre dla wszystkich

 

Kosmetyki skomponowane na bazie roślinnych komórek macierzystych są rekomendowane przede wszystkim do pielęgnacji cery wrażliwej, skłonnej do podrażnień, alergii i atopii oraz po zabiegach dermokosmetycznych. Badania nad wykorzystaniem roślinnych komórek macierzystych wciąż trwają, a ich biologiczne właściwości z pewnością będą jeszcze niejednokrotnie wykorzystywane z powodzeniem nie tylko w kosmetologii, ale także w medycynie. 

gosia_pindur_7x10cm

 

 

Małgorzata Pindur

 

Kierownik działu wdrożeń w firmie Clarena

 

www.clarena.pl

 

 

clarena_news

Oceń ten artykuł
(3 głosów)