czwartek, 27 lutego 2020
Miło Cię widzieć!

Przewlekłe choroby jelit wywołane białkiem zwierzęcym

choroby jelit, jelita, białko zwierzęce, przewlekłe choroby,Trudno uwierzyć ale już udowodniono, że dieta bogata w białko zwierzęce zwiększa ryzyko zachorowalności na przewlekłe schorzenia jelit (tzw. IBD). W American Journal of Gastroenterology zamieszczono wyniki badań przeprowadzonych w Hospitalier Universitaire de Bicetre w Paryżu, wśród grupy 67.000 uczestniczek. Okazało się, że kobiety których dieta zawierała najwyższy odsetek spożywanych białek zwierzęcych są trzykrotnie bardziej narażone na zachorowalność na IBD, niż te których dieta była uboga w białko zwierzęce.

 

Im więcej białka zwierzęcego tym bardziej chore jelita

IBD to ciężkie i przewlekłe schorzenia jelit, tzw. nieswoiste zapalenia jelit (nzj). Do najbardziej znanych w tej grupie należą: choroba Leśniowskiego – Crohna i Colitis ulcerosa, czyli wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Naukowcy śledzili te choroby przez ponad 10 lat prowadząc wywiady wśród grupy 67.000 kobiet w wieku między 40 a 65 rokiem życia. W grupie tej wyłoniono 77 uczestniczek z rozpoznaniem nzj. W następnej kolejności naukowcy analizowali diety wszystkich uczestniczek i w ten sposób doszli do jednoznacznych wniosków, że istnieje silne powiązanie między dietą składającą się w głównej mierze z białka zwierzęcego a zachorowalnością na IBD.

Mięso i ryby są jednakowo szkodliwe

Naukowcy również zbadali, jakiego rodzaju białka zwierzęce mogą mieć wpływ na powstawanie przewlekłych schorzeń jelit. Okazało się, że również spożywanie białka rybiego było odpowiedzialne za powstawanie tych chorób.

Obecnie istnieje spore podejrzenie, że podczas trawienia białka zwierzęcego powstają szkodliwe metabolity takie jak amoniak i siarkowodór, które prowadzą do uszkodzeń przewodu pokarmowego. Ponadto bogata w białko dieta może negatywnie wpływać na naturalną równowagę pożytecznych bakterii w jelitach.

readmore

Źródło:Holistyczne doradztwo z zakresu zdrowia i żywienia

Arnold Ehrenfeld

Najbardziej „popularnymi” schorzeniami są uwarunkowane złą dietą choroby cywilizacyjne?

Dzięki odpowiedniej zdrowej żywności i właściwemu odżywianiu się, większość tego typu chorób w ogóle nie powstanie, a za sprawą autoregulacji da się nad nimi zapanować. Holistyczne (całościowe) spojrzenie na chorobę umożliwia ogląd aspektów duchowych (psychosomatycznych), co pozwala na dojście do powodów pozamaterialnych danego schorzenia.

Oferowane przeze mnie usługi są ukierunkowane na świadomy i zdrowy styl życia, który dopełni i wesprze pożądane zmiany w Twoim życiu.

Analiza żywienia
Coaching żywieniowy
Doradztwo przy zakupach
Szkolenia gotowania wegańskiego
Doradztwo dot. suplementów organicznych

Wystąpienia publiczne, Referaty, Coaching

ONLINE - Doradztwo żywieniowe

Zapraszam do kontaktu:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub   693 282 555

Arnold Ehrenfeld

 

Oceń ten artykuł
(2 głosów)