Polska Kosmetologia i Kosmetyka to najszybciej rozwijający się portal branżowy w Polsce. Istniejemy na rynku mediów internetowych już od 10 lat i posiadamy ugruntowaną pozycję w kategoriach związanych z branżą Beauty. W naszym portalu znajdą Państwo tysiące ciekawych artykułów związanych z branżą kosmetyczną, medycyną estetyczną oraz spa. Prezentowane przez nas materiały pełnią funkcje edukacyjną i doradczą. PKIK24.pl to doskonałe miejsce na prezentację Państwa marki a także na reklamowanie oferowanych produktów.
Spieszę z praktycznymi radami ruchowymi, tym razem wystarczy tylko koncentracja i tajemnicze ułożenie… dłoni.
Czy zauważyliście Państwo jak wielcy światowi politycy podczas negocjacji układają dłonie? Opuszki palców złączone, a dłonie centralnie z „centrum ciała” skierowane na odbiorców. To jedna z mudr, wzmacniająca koncentrację i siłę przekazu.
Od wieków różne gesty dłoni były stosowane w wielu kulturach i religiach świata, jako wewnętrzny, symboliczny przekaz duchowych wartości, sił czy nauk. Wyrażały uczucia i emocje ludzi je wykonujących. Dodawały siły i odwagi, usuwały przeszkody.
Niektóre gesty czy układ dłoni są spontaniczne; na przykład gdy jesteśmy źli – zaciskamy dłonie w pięści, modląc się, czy prosząc w myśli – składamy ręce. Dosłowne znaczenie sanskryckiego słowa mudra oznacza „to, co przynosi radość”. Mud oznacza radość, ale również gesty wykonywane w celu zadowolenia Bogów. Ra oznacza: to, co daje.
Mudry
Mudry są to specyficzne układy rąk polegające na odpowiednim łączeniu palców zarówno jednej jak i dwóch dłoni. Mudry zarówno leczą jak i przeciwdziałają chorobom.
Sanskryckie słowo mudra (pieczęć, znak, gest) oznacza symboliczne ułożenie dłoni i palców używane szeroko w różnych ceremoniach, tańcu oraz w rzeźbie, malarstwie i w recytacjach w Indiach i w innych krajach na Dalekim Wschodzie. Na przykład w sztuce pozycja rąk przedstawionej postaci może symbolizować stan ducha bądź oznaczać ważny epizod z jej życia.
Różne pozycje, gesty, układy palców czy ćwiczenia oddechowe (pranajamy) mogą stać się mudrami, pod warunkiem, że będziemy je ćwiczyć z odpowiednim nastawieniem psychicznym. Dopiero silne wewnętrzne nastawienie i intensywność ćwiczeń czynią z danego gestu mudrę.
Mudry praktykowane są oddzielnie, ale także jako część innych praktyk jogi, bądź w wielu kulturach podczas rytuałów religijnych. Mudra joga jest zestawieniem wielu prostych ćwiczeń wykonywanych palcami obu dłoni. Wiele z nich jest odwzorowaniem ćwiczeń hatha-jogi. Na naszych dłoniach i palcach znajduje się wiele punktów, które są odbiciem narządów naszego ciała, a także naszego umysłu i zmysłów. Działając na te punkty poprzez układy mudr, wywołujemy określone efekty, jak na przykład: poprawa stanu zdrowia fizycznego jak i psychicznego, wyciszenie się, czy wprowadzenie w stan relaksu i medytacji.
Mudry leczą nerwice, szybko uwalniają od stresu i jego skutków, doskonale poprawiają samopoczucie, ułatwiają zapamiętywanie i koncentrację oraz podwyższają sprawność seksualną. Inaczej niż ćwiczenia jogi klasycznej, mudry jeszcze do niedawna okryte były tajemnicą i znane tylko nielicznym. Przez kilka tysięcy lat praktykowane przez hinduskich joginów, dopiero w ostatnim czasie spopularyzowane zostały w szerszym gronie sympatyków jogi.
Każdy mając tylko obie dłonie i wszystkie palce może praktykować proste i przyjemne mudry. Trzeba się tylko wyciszyć zewnętrznie i wewnętrznie, i starać się maksymalnie skupić na wykonywanym ćwiczeniu.
Poniżej kilka najważniejszych i najprostszych mudr.
Hakini Mudra
Poprawia koncentrację i siłę woli.
Pozycja: opuszki wszystkich palców prawej i lewej dłoni wzajemnie połączone, kciuki skierowane przeciwnie do palców. Dłonie lekko rozchylone.
Apan Vayu Mudra
Zwiększa wiarę we własne siły, motywację i poprawia przemianę materii.
Pozycja: opuszki kciuka, palców środkowego i serdecznego trzymamy złączone. Mały palec i wskazujący pozostają swobodnie wyprostowane.
Pran Mudra
Większa energia – zmniejszone zmęczenie i senność. Pran Mudra polepsza ostrość wzroku, leczy choroby wzroku, podnosi witalność i energetyzuje cały organizm. Obniża objawy senności i nerwowości.
Pozycja: opuszki palców serdecznego, małego i kciuka trzymamy razem złączone. Pozostałe palce są swobodnie wyprostowane.
Gyan Mudra
Wzmacnia medytacje i wewnętrzny spokój.
Pozycja: Opuszki kciuka i palca wskazującego są złączone, pozostałe palce dłoni swobodne. Niektórzy biegacze stosują ten układ palców podczas długotrwałych biegów.
Podczas wykonywania wszystkich mudr wymagających zetknięcia ze sobą palców przestrzegamy, by palce stykały się ze sobą lekko (jeśli nie ma specjalnego zalecenia), samymi opuszkami. Radzę spróbować, nie zaszkodzi, a nuż pomoże.
Zgodnie z dawnymi poglądami, sekret naszego zdrowia mamy w naszych rękach. W starożytnej ayurvedzie palce są traktowane jako punkty koncentracji życiowej energii, których działanie przenika zarówno kosmos jak i ciało ludzkie. Dzięki odpowiedniemu ułożeniu palców powstaje układ, który znajduje oddźwięk zarówno w naszym ciele jak i umyśle. Każdy z palców reprezentuje jeden z rodzajów energii, podstawowych pięciu elementów, które zwykle wydziela się jako: ogień (słońce), powietrze (wiatr), niebo (pustka), ziemia, woda. Odpowiednie łączenie palców powoduje powstawanie różnych quasienergetycznych układów, które w różny sposób wpływają na nasz organizm. Energia, o której mowa, działa w układzie, w którym ciało i umysł stanowią jedno, zatem stany naszego umysłu mają wpływ na organizm i odwrotnie. Mudry są już u nas znane. Stosowane, są wsparciem dla wielu ludzi z problemami zdrowotnymi.
Stosowanie mudr, podobnie jak ćwiczenie jogi, nie wymaga zmiany poglądów, religii itd. Jednak nie pozostaje bez wpływu na naszą mentalność. Uczy, że nowoczesna cywilizacja nie jest światem ostatecz nym i że daleko nam jeszcze do końca historii.
dr Jolanta Kuhbauch
Ekspert w zakresie zdrowego ruchu.
Instruktor i szkoleniowiec fitness, wellness
Źródło: