piątek, 26 kwietnia 2024
Miło Cię widzieć!

TOKSYNA BOTULINOWA NA MIGRENĘ

____Y__RQ_LJWVR.jpgBotoks jest egzotoksyną wykorzystywaną w medycynie do porażenia określonej grupy mięśni. Iniekcje toksyny botulinowej typu A są stosowane w celu likwidacji zmarszczek, w leczeniu pacjentów z połowiczym kurczem twarzy, niekontrolowanym kurczem powiek, kręczem karku, poudarową spastycznością kończyn górnych, ogniskową spastycznością w przebiegu dziecięcego porażenia mózgowego oraz ciężką nadpotliwością pach.

Według najnowszych badań i zgodnie z doświadczeniem praktyków toksyna botulinowa może w znacznym stopniu również ograniczyć liczbę bólów głowy u osób cierpiących na migrenę.

 

Migerena jest przykrą dolegliwością, w sposób istotny wpływającą na jakość życia i codzienne funkcjonowanie. Nawracające, długotrwałe i wyjątkowo intensywne bóle głowy powiązane z objawami im towarzyszącymi uniemożliwiają zazwyczaj „migrenowcom” normalną aktywność.

 

Niestety leczenie migreny nie należy do prostych, gdyż nie jest łatwo zdiagnozować jednoznacznie przyczyny zaistniałego problemu.

 

Brytyjscy naukowcy opracowali metodę przebudowywania i łączenia molekuł białka, która otwiera nowe możliwości wykorzystania toksyny botulinowej jako leku dla pacjentów cierpiących na przewlekłe migreny, Parkinsona i porażenie mózgowe.

 

Nowa technika leczenia migreny polega na wykrywaniu, które partie mięśni głowy uciskają, ugniatają, lub w inny sposób drażnią nerwy odpowiedzialne za migrenę. Następnie wstrzyknięcie odpowiednich dawek toksyny do mięśni mimicznych, których skurcz prowokuje napady migreny. Takie ostrzyknięcia blokują zakończenia nerwowe i tym samym zapobiegają wystąpieniu bólów migrenowych.

 

Kilkunastominutowy zabieg nie wymaga znieczulenia ani żadnej rekonwalescencji - powrót do normalnej aktywności życiowej jest natychmiastowy.
Pierwsze efekty leczenia są zauważalne po tygodniu od zabiegu i utrzymują się ok. 3-6 miesięcy. To na jak długo botoks uwolni chorego od migreny, zależne jest od jego indywidualnych predyspozycji, a także wielkości podanej dawki. Botox jest skuteczny w leczeniu migreny w ponad 80% przypadków. U więcej niż połowy pacjentów dochodzi do całkowitego ustąpienia napadów, a u pozostałych do co najmniej dwukrotnego zmniejszenia ich częstotliwości i siły. Kolejna sesja leczenia może być przeprowadzona po wygaśnięciu efektu poprzedniej.
Pomimo dużego bezpieczeństwa stosowania toksyny botulinowej mogą zdarzyć się przejściowe objawy uboczne w postaci nieznacznego bólu podczas iniekcji, zaczerwienienia lub małych krwiaków w miejscu wstrzyknięcia, czy nieznacznego przejściowego obrzęku tych okolic i bólu głowy kilka dni po ostrzyknięciu.

 

botoks11.jpgW porównaniu do innych metod leczenia migreny, które często wywołują np., niestrawność, zwiększenie masy ciała, ospałość u 95% pacjentów leczonych botoksem nie wystąpią skutki uboczne. Co więcej botoks nie obciąża narządów wewnętrznych, a stosowany po konsultacjach lekarskich, jest w pełni bezpieczny dla organizmu. Do tego stopnia, że m.in. w Wielkiej Brytanii botoks został wciągnięty na listę środków leczniczych.

 

Wykorzystanie toksyny botulinowej jest ograniczone ze względu na jej toksyczne właściwości. Z kuracji jadem kiełbasianym nie powinny korzystać osoby mające stany zapalne w miejscu iniekcji lub te, które są uczulone na jakikolwiek składnik botoksu. Pacjenci u których w historii choroby występowały przypadki problemów z połykaniem lub oddychaniem również nie powinni poddawać się leczeniu toksyną botulinową. Ciąża i laktacją także wyklucza zabieg z użyciem botoksu, mimo że nie udowodniono jego negatywnego wpływu   na rozwój dziecka.
Leczenie migreny toksyną botulinową pozwala precyzyjnie ocenić, które partie mięśni odpowiedzialne są w danym przypadku za występowanie bólów głowy. Jeżeli w przebiegu testu z botosksem okaże się, że rozluźnienie mięśni zmniejsza lub usuwa bóle migrenowe, kolejnym krokiem w terapii może być usuniecie danego mięśnia- tak by już nie wywierał wpływu na nerwy.

 

Red. Port.

Oceń ten artykuł
(9 głosów)