czwartek, 21 listopada 2024
Miło Cię widzieć!

jazda_rolkachModa na rolki trwa w najlepsze. W zasadzie to nic dziwnego, bo rolkarstwo zdaje się nie mieć minusów. Przeczytajcie więc o plusach jeżdżenia na rolkach.

 

Dla osób, które lubią sport, chcą mieć świetną figurę i do tego chętnie łączą przyjemne z pożytecznym, to właśnie rolki są odpowiedzią na pytanie o wybór aktywności fizycznej podczas pięknych, ciepłych dni. Co dokładnie możemy dzięki nim zyskać?

 

Zalety jazdy na rolkach

Rekreacyjna jazda na rolkach to doskonałe połączenie wysiłku fizycznego z relaksem. Co prawda, jeśli dopiero uczymy się jeździć, musimy wykazać się dozą cierpliwości oraz skupienia. Jednak gdy opanujemy już prawidłową jazdę i zadbamy o zasady bezpieczeństwa, możemy w pełni oddać się bezstresowemu pokonywaniu ulubionych tras.    Podczas przemierzania kolejnych kilometrów ćwiczymy prawie wszystkie partie ciała. W ruch wprawione są kończyny dolne, ręce i ramiona, plecy, pośladki, a także brzuch. Dzięki temu trenujemy koordynację i doskonalimy postawę ciała – Jazda na rolkach wpływa na większość mięśni posturalnych (głębokich), na koordynację mięśniową, równowagę, i siłę mięśni dwugłowych i czterogłowych nóg – mówi Damian Nawa, instruktor łyżwiarstwa oraz wrotkarstwa ze Skatingschool Silesia, szkoły nauki jazdy na łyżwach i rolkach.

 

Jeżdżąc regularnie, uda nam się również schudnąć. W tym celu, powinniśmy jeździć długo i wolno. Jak w każdej aktywności fizycznej, także w tym przypadku ważna jest systematyczność – kilka wypadów na rolki tygodniowo, zajmujących nam około 30-40 minut, niewątpliwie przyczyni się do utraty zbędnych kilogramów. Ponadto, fantastycznie mogą wyglądać nie tylko nasze uda, ale też pośladki, które dzięki regularnej jeździe pięknie wymodelujemy. Między innymi z tego powodu rolkarstwo pobija serca tak wielu pań.

 

Spójrzmy też na rolkarstwo od strony typowo praktycznej. Rolki, razem z kaskiem i ochraniaczami, zajmują stosunkowo niewiele miejsca. Możemy zabrać je ze sobą dosłownie wszędzie i cieszyć się jazdą tam, gdzie mamy na to ochotę. Rolki zmuszają nas dodatkowo do wyjścia na świeże powietrze. A już bieganie czy rower zdarza nam się „odbębnić” w domowych warunkach lub na siłowni, skutkiem czego pozbawiamy organizm najlepszej formy dotlenienia.

 

Jak bezpiecznie jeździć?

Jazda na rolkach minusów rzeczywiście nie będzie miała, kiedy zadbamy o odpowiednie bezpieczeństwo. Jest to konieczne, dlatego nawet, jeśli potrafisz już sprawnie jeździć, nigdy nie odstawiaj kasku i ochraniaczy. Dodatkowe uwagi powinni poznać początkujący rolkarze, aby nie zrobić sobie, ani nikomu innemu krzywdy. – Dbać o bezpieczeństwo możemy zakładając komplet ochraniaczy, tj. kask, ochraniacze na dłonie, łokcie i kolana. Gdy będziemy tak "opancerzeni", nic większego nie ma prawa nam się stać na rolkach. Oprócz tego, należy pamiętać o postawie rolkarskiej (tułów lekko pochylony w przód, nogi na szerokości bioder, kolana ugięte) oraz o możliwości obniżenia pozycji na rolkach w przypadku utraty równowagi – tłumaczy Damian Nawa. – Oczywiście jak każdy sport, nawet rekreacyjny, jazda na rolkach niesie ze sobą widmo upadków i kontuzji. Panuje tu jednak taka sama zasada, jak podczas nauki jazdy na rowerze - jak się nie wywrócisz, to się nie nauczysz – podkreśla instruktor i dodaje, że jazda na rolkach jest dobrą formą rekreacji i sportu dla wszystkich, bez względu na wiek, płeć czy masę ciała.

 

Źródło: http://www.vitalogy.pl/
Oceń ten artykuł
(2 głosów)