piątek, 29 marca 2024
Miło Cię widzieć!

Jak ochłodzić dom w lecie

Nie każdy może pozwolić sobie na zainstalowanie w domu klimatyzacji, a letnie upały potrafią wyciągnąć z nas wszystkie siły. Jak sobie pomóc w tym okresie?

 

Nawet najwięksi wielbiciele lata mają pewną granicę wytrzymałości dla upałów, a już zwłaszcza dla stojącego powietrza w zamkniętych pomieszczeniach. Jak sobie z nim poradzić, nie inwestując jednocześnie w kosztowną klimatyzację?

1 Nie wpuszczaj żaru do środka
Choć otwieranie w dzień okien to nasz pierwszy odruch, przynosi ono więcej szkody niż pożytku. Wpuszczamy bowiem do środka gorące powietrze, którego później trudno jest się pozbyć. Nauczmy się korzystać z okien o właściwych porach: otwórzmy je wczesnym rankiem (maksymalnie do okolic 7 rano), po czym zamknijmy je na cały dzień i otwórzmy znowu dopiero wieczorem. Jeśli możemy, pozostawmy okna otwarte na całą noc. Zamknięcie okien przed nadejściem największych upałów sprawi, że w naszym domu pozostanie chłodniejsze powietrze z nocy/poranka, a żar nie dostanie się do środka.

2 Postaw na mrok
Kolejną bronią w walce z gorącym powietrzem jest szczelne zasłonięcie okien. Najbardziej skuteczne są rolety (szczególnie zewnętrzne), później żaluzje i grube zasłony. Jeżeli okna wychodzą na południe/wschód, najlepiej w ogóle nie odsłaniaj ich po nocy. Jeśli przebywanie w zaciemnionych pomieszczeniach przez cały dzień wydaje Ci się niewygodne, a nawet przygnębiające, pomyśl o tym, że mieszkańcy południa Europy w ten sposób ratują się przed upałami każdego dnia – a optymizmu i chęci do życia im nie brakuje.

3 Sięgnij po pomoc
Elektryczne wentylatory do postawienia na podłodze czy na biurku nie kosztują dużo, a są nieocenioną pomocą w czasie upałów. Dzięki ich poręczności, zabierzesz je ze sobą do każdego pomieszczenia, w którym będziesz przebywać.

4 Oszczędź pracę sobie... i sprzętowi
W czasie największych upałów staraj się nie korzystać ze sprzętów elektrycznych – w czasie pracy wytwarzają wiele ciepła. Zrób sobie też przerwę od gotowania – unoszące się z garnków opary tylko dodatkowo podniosą temperaturę w domu. Postaw na zimne potrawy – jak chociażby chłodnik, który świetnie sprawdzi się w letnie popołudnia.

5 Zainwestuj w przyszłość
Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, posadź w ogrodzie drzewa, które po wyrośnięciu osłonią okna przed promieniami słonecznymi.

 

Źródło:

Oceń ten artykuł
(5 głosów)