czwartek, 21 listopada 2024
Miło Cię widzieć!

O szpetotach, czyli o bliznach słów kilka

Blizny to problem nie tylko natury estetycznej, ale także medycznej i psychologicznej. Szpecą ciało, potrafią wpędzić w kompleksy, a także dawać nieprzyjemne dolegliwości jak: ciągnięcie, uczucie stwardnienia, drętwienia przy dotyku i ból, również w okolicy znacznie oddalonej od samej blizny. Np. pacjentki po cesarskim cięciu skarżą się na dolegliwości bólowe w okolicach kręgosłupa lędźwiowego, a przyczyną tego jest często blizna na brzuchu.

blizny to problem nie tylko natury estetycznejDo naszej Kliniki zgłasza się wielu pacjentów i pacjentek z pytaniem czy da się usunąć bliznę powstałą w wyniku różnych zdarzeń. Oczywiście, da się. Specjalizujemy się w tym od wielu lat i nasi pacjenci są bardzo zadowoleni z efektów. Proces usuwania blizny to kilka różnych zabiegów i ścisła współpraca między lekarzem a pacjentem. Dobór metody zależy od rodzaju blizny, jej wieku i miejsca gdzie się znajduje. O planie kuracji i metodach decyduje lekarz.

Najważniejsze jest to, aby rozpocząć leczenie blizn jak najwcześniej po jej powstaniu, wtedy efekty naszej pracy będą bardziej i szybciej widoczne.

Zacznijmy od początku. Kiedy powstaje blizna?

Blizna jest konsekwencją urazu skóry i jej poszczególnych struktur. Możemy mieć blizny po upadku i np. głębszym uszkodzeniu skóry, po operacji chirurgicznej, cesarskim cięciu, oparzeniu, po trądziku, głębszym rozcięciu skóry. Blizna ma inną konsystencję niż prawidłowa skóra, może być wklęsła, wypukła i mieszana, może mieć również odmienny kolor od naturalnej barwy skóry. Proces gojenia wpływa na to, czy powstanie blizna i a także jaka będzie, jeśli chodzi o wielkość i rodzaj. W Klinice Medycyny Młodości leczymy wszystkie rodzaje blizn.

Jakie metody stosujemy?

Przez lata pracy wypracowaliśmy i sprawdziliśmy, które metody naprawdę działają na blizny. Często przychodzą do nas pacjenci, którzy zastanawiają się czy poddać się chirurgicznemu usuwaniu blizny. Naszym zdaniem, nie jest to najbardziej trafne posunięcie, każda ingerencja chirurgiczna pozostawia bliznę, mniejszą czy większą, czyli usuwając jedną bliznę, nabywamy drugą. Obecnie dostępne są metody mniej inwazyjne i jednocześnie bardziej skuteczne.

Terapia zależy od tego, nad jaką blizną pracujemy. Inaczej postępujemy z bliznami wypukłymi, inaczej z wklęsłymi, jeszcze inaczej z blizną twardą, inaczej z miękką. Różne jest także leczenie blizn o różnorakich kolorach. O tym wszystkim musi zadecydować specjalista. Jeśli oddamy się w niewprawne ręce, osobie, która nie ma wiedzy o tym jak zachowuje się blizna i skóra w trakcie leczenia, efekty mogą być, łagodnie mówiąc, przeciwne do oczekiwanych.

Jedną z naszych sprawdzonych metod jest stosowanie lasera frakcyjnego nieablacyjnego. Stosujemy również między innymi peelingi medyczne, osocze bogatopłytkowe, ostrzykiwanie różnymi preparatami rozmiękczającymi lub spłaszczającymi. W wielu przypadkach stosujemy łączenie tych metod. Tu znowu o doborze poszczególnych zabiegów decyduje lekarza, w trakcie całościowego leczenia.

Ile trwa terapia?

Trzeba brać pod uwagę, że blizny „nie załatwimy” na jednej wizycie i przy pomocy pojedynczego zabiegu. Najkrótszy czas na leczenie blizny to około 6 tygodni i to w przypadku „świeżej” blizny , te „stare” leczą się nawet do pół roku i dłużej. Długość terapii zależy od rozległości blizny i miejsca gdzie się znajduje. Ale im wcześniej rozpoczniemy zabiegi, tym szybciej zobaczymy efekty. Trzeba mieć jednak świadomość, że nie każdą bliznę da się usunąć w 100%, ale można ją znacznie zmniejszyć, zmniejszając jednocześnie dyskomfort jej posiadania i wszystko, co się z tym wiąże.

Jak rozpocząć terapię blizny?

Zapraszamy do Kliniki Medycyny Młodości. W czasie konsultacji medycznej, lekarz musi obejrzeć bliznę lub blizny, zrobić wywiad i zaproponuje plan leczenia. Potem konsekwentnie i zgodnie z planem przystępujemy do usuwanie blizn i przywracania skórze jej naturalnego wyglądu.

Artykuł powstał przy współpracy z Kliniką Medycyna Młodości 

Oceń ten artykuł
(7 głosów)