piątek, 26 kwietnia 2024
Miło Cię widzieć!

QUO VADIS POLSKA KOSMETYKO - GRZECH PIERWSZY cz.I

1df310bb5c2b6faf3123e48cc4793cc0_6633a5.jpgDokąd idziesz Polska Kosmetyko i Kosmetologio? Należy się dziś zapytać. Czy może bardziej właściwym byłoby pytanie gdzie dziś się znalazłaś ? Odpowiadamy : na zakręcie, bo tak w skrócie można by określić dzisiejszą kondycje branży, która na całym świecie nieprzerwanie święci triumfy, a w naszym kraju ma się coraz gorzej. Powodów tego stanu rzeczy jest wiele i tak naprawdę nikt dziś nie wie jak wybrnąć z impasu w jakim ta branża się znajduje. Wieloletnie „grzechy zaniechania” doprowadziły do obecnego kryzysu trawiącego jeden z największych segmentów naszego rynku.

 

 

Grzech pierwszy-edukacja. Do dnia dzisiejszego Polska nie doczekała się jednoznacznej ustawy regulującej dostęp do zawodu kosmetyczki. Dzięki temu zawód ten mogą wykonywać zarówno osoby po szkole podstawowej, zaliczające 3-miesięczny kurs (bardzo często na bazie skierowania z Urzędu Pracy) jak również ci co skończyli dwuletnie studium,studia licencjackie,magisterskie, i medyczne. Należałoby zapytać kto tak naprawdę ma uprawnienia do tego tak bardzo odpowiedzialnego zawodu obarczonego ryzykiem zakażeń wirusowych,bakteryjnych czy powikłań po nieumiejętnie wykonanych zabiegach. Oczywiście pojawia się przy tym zasadnicze pytanie o to kto będzie bardziej kompetentny w tym zawodzie? Lekarz medycyny estetycznej wykonujący zabiegi kosmetyczne, nie mający jednak za sobą praktyki czy kosmetyczka z wieloletnim stażem uzupełnianym licznymi kursami i szkoleniami. I kto ma zweryfikować kompetencje tych którzy są odpowiedzialni za nasz wygląd i zdrowie po zabiegach upiększających? Odpowiedzi brak. Powstała w początku dkosmetyczkajpg-115481.jpgwutysięcznego roku we Wrocławiu, Krajowa Izba Kosmetyki przetrwała niestety tylko na papierze. Niekompetencja, nieudolność i brak spójnego działania zarządu Izby a przy tym roszczeniowa i arogancka, przepojona ignorancją postawa zrzeszonych przy Izbie kosmetyczek,  stały się powodem porażki tej tak ważnej inicjatywy dla branży kosmetycznej. Pani Prezes bardzo szybko przekonała się jak trudno jest skonsolidować to środowisko.  A o tym jak bardzo niewdzięczna jest to grupa zawodowa Stowarzyszenie przekonało się choćby po tym kiedy zabrakło mu środków na działalność statutową, bo osoby zrzeszone w Izbie nie miały zamiaru płacić składek.  Próby reaktywacji w następnych latach Krajowej Izby Kosmetyki, spełzły niestety na niczym. Zarząd Izby okazał się jeszcze bardziej indolentny niż przed laty. Ewidentnie można było zauważyć w tym przypadku że ambicje poszczególnych członków zarządu nie szły w parze z merytorycznym przygotowaniem do pełnienia tak ważnej funkcji. Porzekadło „gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść” jest tu jak najbardziej adekwatne. Powtarza się więc pytanie o to, kto ma zająć się weryfikacją tej branży? Kto ma zadecydować o tym czy tysiące wszelkiej maści gabinetów mają właściwe przygotowanie do wzięcia na siebie odpowiedzialności za nasz wygląd lub ewentualne uszczerbki na nim, z tytułu nieumiejętnie wykonanych zabiegów? Dotyczy to w równym stopniu wszystkich tych podmiotów, które te zabiegi wykonują a więc: lekarzy, kosmetologów i kosmetyczek.

 

WNIOSEK: Muszą pojawić się uregulowania prawne związane z prawami do wykonywania zawodu a tym samym prawa do wykonywania określonych zabiegów w kosmetyce.. Należy powołać organ weryfikujący działalność gabinetów. Bez zaistnienia izby branżowej będzie bardzo trudno zapanować nad tym rynkiem.

 

Red.port.

Oceń ten artykuł
(7 głosów)