niedziela, 26 stycznia 2025
Miło Cię widzieć!

Czym są pijawki lekarskie?


JAK WYGLĄDAJĄ PIJAWKI LEKARSKIE?

pijawki_lekarskie_lagodne

 


Forma ciała - PIJAWKI LEKARSKIE

 

Pijawka lekarska ma podłużne lekko spłaszczone ciało. Forma jej ciała może znacznie się zmieniać. Kiedy pijawka pływa jej ciało staje się płaskie, szerokie i faliste. W stanie „snu” skraca nieco swoje ciało i zakręca przedni koniec do wewnątrz. Jeżeli ją lekko ściśniemy, skróci się i stanie małym czarnym kłębkiem. Ciało pijawki lekarskiej jest składa  jest z 33-34 segmentów. Osiąga przeciętne rozmiary 120 mm, przy średnicy ok. 10 mm.. Po „jedzeniu” pijawka ma ciało grube i wałkowate. Ciało pijawki lekarskiej zwiększa wtedy swoją objętość do 5 razy. Niektóre dorosłe osobniki mogą przyjąć nawet 10-krotność masy swojego ciała.


 

 

pijawka_lekarska_pet

 

PRZYSSAWKI - pijawki lekarskie

 

Pijawki lekarskie posiadają jedną z najbardziej charakterystycznych cech, a szczególnie pijawki lekarskie jest obecność dwóch przyssawek. Jedna znajduje się na przednim końcu i nazywa gębową, druga znajduje się na końcu tylnym. Tylna przyssawka jest widoczna w każdym położeniu . Przednia tylko wtedy, kiedy pijawka pobiera krew lub gdy jest przyssana do jakiegoś przedmiotu. Trzeba zaznaczyć, że pijawka pobiera krew tylko przyssawką przednią, w której znajduje się otwór gębowy.

 

 

europejska-pijawka_lekarska_thumb_medium500_0

 

 

UBARWIENIE - PIJAWKI LEKARSKIE

 

Pijawki lekarskie mają ubarwienie oliwkowo – zielone. Wzdłuż grzbietu ciągną się żółto-pomarańczowe prążki. Są one podstawową cechą, która pozwala łatwo odróżnić pijawkę medyczną od niemedycznej. Brzuszek może być ubarwiony różnie. Od oliwkowego, poprzez szaro-zielony, aż do koloru czarnego. Ciało pijawki nie jest gładkie. Przez jego powierzchnię przechodzą poprzeczne rowki, umieszczone w tej samej odległości. Części ciała, które znajdują się między rowkami, nazywają się pierścieniami. Każda pijawka posiada 102 pierścienie. Powierzchnia pierścieni pokryta jest malutkimi suteczkami, które dominują na grzbiecie pijawki i są w zasadzie niezauważalne. Całe ciało pijawki pokrywa cienka warstwa skóry – epiderma. Przy osiągnięciu odpowiedniej grubości, obumarła warstwa jest zrzucana i na jej miejscu powstaje nowa. Linienie pijawki odbywa się co 2-3 dni. Pijawka medyczna nie posiada systemu oddechowego, a oddychanie odbywa się przez skórę Jak większość organizmów do normalnego przebiegu funkcji życiowych, pijawka potrzebuje tlenu, który pobiera z powietrza lub wody.

 

WNĘTRZE - PIJAWKI LEKARSKIE

 

Ciało pijawki lekarskiej zbudowane jest z worka skórno - mięśniowego, który otoczony jest tzw. oskórkiem. W ciele pijawki lekarskiej występują pierścienie wewnętrzne i zewnętrzne i różnią się one wielkością. Jeden pierścień zewnętrzny zbudowany jest z 3-5 wewnętrznych. We wnętrzu pijawki lekarskiej pod oskórkiem znajduję sie nabłonek, w którym są komórki pigmentowe i gruczoły śluzowe. Pod komórkami pigmentowymi w ciele pijawki lekarskiej są mięśnie: podłużne, okrężne i skośne. Wnętrze pijawki lekarskiej wypełnia dodatkowo tkanka łączna - parenchyma, w której rozmieszczone są narządy.Wewnętrzna budowa pijawki medycznej jest bardzo skomplikowana, Pijawka posiada system trawienny, krwionośny, wydalniczy, mięśniowy, nerwowy, płciowy i narządy zmysłów, które znajdują się w jej zewnętrznych powłokach.

 

historia_pijawek_lekarskich_4

 

 

Źródło:

www.pijawki.org logo

Informacje o pijawkach, kursach hirudoterapii, leczenia i kosmetyki pijawkami:

www.pijawki.org/kursy-szkolenia-hirudoterapia

www.kursyhirudoterapii.pl

Oceń ten artykuł
(19 głosów)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 19 marca 2012 23:25