wtorek, 07 grudnia 2021
Miło Cię widzieć!
×

Błąd

[SIGPLUS_EXCEPTION_SOURCE] Image source is expected to be a full URL or a path relative to the image base folder specified in the back-end but iza is neither a URL nor a relative path to an existing file or folder.

Izabela Trojanowska

POCZATEK


Izabela Trojanowska z domu Schuetz urodziła się 22 kwietnia 1955 r. w Olsztynie. Po babce ze strony matki Izabeli Iza odziedziczyła swe pierwsze imię oraz talent do szycia. Po dziadku przejęła zamiłowanie do muzyki.

Z chórem złożonym z księży wystąpiła w 1970 r. na swym pierwszym muzycznym festiwalu - Festiwalu Pieśni Sakralnej " Sacrosong " odbywającym się w kościele Świętego Ducha w Chorzowie. Otrzymała nagrodę im. Maksymiliana Kolbe za wykonanie partii solowej oraz dodatkowo wyróżnienie dla najmłodszej uczestniczki. Na festiwalu tym śpiewała dwie pieśni "Jeszcze uboga a już łaską tknięta" i "Za polami krzyż u wsi". Nagrodę wręczył jej, wówczas jeszcze kardynał, Karol Wojtyła.

 

ESTRADA


Za oficjalny debiut estradowy Izabeli przyjmuje się występ na VII Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Spośród blisko 80 uczestników jego inowrocławskich finałów jury wybrało 40 najlepszych, którzy wzięli udział w festiwalu. Na tym Festiwalu Iza śpiewała dwie piosenki "Śnił mi się sen " i " Błękitny len " Za wykonanie piosenki "Śnił mi się sen ", otrzymała trzecie miejsce i nagrodę Związku Kompozytorów Radzieckich. Tego samego roku Iza wystąpiła na IX Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu Otrzymała tam pierwszą nagrodę CRZZ w kategorii Debiuty za piosenkę " O czym marzą zakochani"./Miliana i Urbanowicz.

Po festiwalu Iza miała swe pierwsze nagranie radiowe. Dla Studia S 13 nagrała z zespołem " Hagaw " piosenkę "Nie mam woli do zamęścia".

 

AKTORKA


W 1974 r. rozpoczęła naukę w Studium Aktorskim przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Od samego początku miała kontakt ze sceną. Na1-ym roku tylko statystowała. Później zaczęły się większe role. Pierwszą sztuką teatralną już na 2-gim roku był musical "Machiavelli " gdzie grała z powodzeniem Lukrecję.

Kolejną sztuką był "Poemat pedagogiczny" gdzie odtwarzała rolę charakterystyczną Raisy oraz " Fontanna z Neptunem" . Jej dyplomową sztuką był " Zielony Gil " Tirso de Moliny w reżyserii Urszuli i Henryka Bistów gdzie grała dwie główne damskie role Inez i Klary.

W tym ostatnim przedstawieniu zobaczył ją reżyser filmowy Stanisław Lenartowicz i zaproponował rolę Teresy Sikorzanki w serialu "Strachy". Czwarty, stażowy rok studia gdyńskiego Iza poświęciła grze w tym filmie, który został jej szczęśliwie zaliczony za staż.

Kolejną propozycją, jaką otrzymała była rola Kasi Kunickiej w serialu Jana Rybkowskiego "Kariera Nikodema Dyzmy" gdzie partnerowała Romanowi Wilhelmiemu i Grażynie Barszczewskiej.

Na planie filmowym "Strachów" w Ciechocinku zobaczył ją Witold Filler -świeżo mianowany dyrektor Teatru "Syrena" w Warszawie i zaproponował jej etat. Aktorką tego teatru była od 1978 r. aż do 1982 r. Zagrała tam Zulę Pogorzelską w "Wielkim Dodku - Balladzie o Adolfie Dymszy" Jonasza Kofty, w "Czołowym zdarzeniu " Jana Pietrzaka, szopce literackiej " Warto byś wpadł " oraz "Festiwalu za 100 zł".

Iza zagrała w węgierskim filmie " Sto jedenasty " u boku Marka Walczewskiego i Lapkika Balazsowica, w serialu "Blisko coraz bliżej" rolę Hildegardy Harding oraz w serialu "07 zgłoś się" rolę Joanny Borewicz. Wystąpiła również w spektaklach telewizyjnych "Carmilla" w roli tytułowej i "Kat czeka niecierpliwie" w roli Mayolli.

 

WOKALISTKA


W marcu 1980 r. Iza zwróciła się do muzyków Budki Suflera z prośbą o nagranie piosenki Ryszarda Poznakowskiego " Liczy się tylko czas". Muzycy zgodzili się. Przy okazji padła propozycja nagrania jeszcze czegoś. Piosenka skomponowana przez Romka Lipko nie miała jeszcze tekstu. O trzeciej w nocy Andrzej Mogielnicki podjął się napisania go na rano. Słowa dotrzymał. Pojawił się z tekstem piosenki " Tyle samo prawd ile kłamstw". Piosenka swą premierę piosenka ta miała w telewizyjnym programie "Fonogama", w którym bezapelacyjnie zwyciężyła. Iza z zespołem Budka Suflera nagrywa dla Polskiego Radia kolejne piosenki "Wszystko czego dziś chcę", "Tydzień łez" i "Komu więcej, komu mniej".

Z Budką występuje na XVIII Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w 1980 r. Na tym Festiwalu Iza wystąpiła czterokrotnie; 24.06.1980 w koncercie "Od Opola do Opola" gdzie śpiewała "Tyle samo prawd, ile kłamstw", następnego dnia w programie przygotowanym przez Teatr Syrena z okazji 35lecia tej sceny, trzeciego dnia w koncercie "Premiery" gdzie zaśpiewała "Wszystko czego dziś chcę" oraz ostatniego dnia Festiwalu w koncercie "Mikrofon i Ekran". Jury festiwalu przyznało jej jedną z dwóch głównych nagród Festiwalu "za interpretację wykonywanych utworów". Izabela Trojanowska została również Miss Obiektywu. Podczas Festiwalu w Opolu ukazał się singiel wydany przez Tonpress Tyle samo prawd ile kłamstw/, Komu więcej, komu mniej a wkrótce potem kolejny Tydzień łez/ Wszystko, czego dziś chcę.

Konsekwencją występu w Opolu był udział Izy w IV Festiwalu Interwizji w Sopocie. Wraz z Budką Suflera wystąpiła 19.08.1980 r. reprezentując Tonpress w Konkursie Wytwórni Fonograficznych. Śpiewała "Wszystko, czego dziś chcę" i "Tyle samo prawd, ile kłamstw". Rada Artystyczna Festiwalu przyznała jej II miejsce.

Jesienią 1980 r. zaistniała możliwość wydania płyty długogrającej przez wytwórnię Tonpress. Z sześciu przedstawionych jej przez Romualda Lipkę propozycji Iza wybrała cztery " Nic za nic ", " Sobie na złość ", " Jestem Twoim grzechem " i " Pytanie o siebie ".

Z zespołem Budka Suflera Iza, zrealizowała też dwa recitale tv " Ona przyszła prosto z chmur " i " Lunapark " W związku z przyznaniem Budce Suflera złotych płyt za albumy " Przechodniem byłem między wami " i " Ona przyszła prosto z chmur "zaś Izie za singiel Tyle samo prawd ile kłamstw, / Komu więcej, komu mniej w lutym 1981 r. miało miejsce triumfalne tournee Izabeli Trojanowskiej i Budki Suflera "ZŁOTE PŁYTY". Iza stała się niekwestionowaną gwiazdą polskiej estrady. Status ten "ostatecznie" potwierdzono w programie Tomasza Raczka "Narodziny gwiazdy?!" wyemitowanym w Programie 1 TVP w dniu 22.03.1981 r., w czasie którego z tytułu programu usunięto znak zapytania a przed Izą ukląkł sam Zygmunt Kałużyński.

Podsumowaniem rocznej współpracy Izabeli Trojanowskiej z Budką Suflera stał się longplay Iza. Wszystkie znajdujące się na nim piosenki znalazły się już wcześniej na singlach. Sklepy zamówiły jej prawie milion egzemplarzy, ale płyta z powodu ...braków materiałowych została wytłoczona zaledwie w nakładzie 50 000 egzemplarzy.

W ogłaszanych na początku 1981 rankingach i plebiscytach Izabela Trojanowska została niekwestionowaną wokalistką roku a "Wszystko, czego dziś chcę" przebojem roku. Sukcesy odnieśli też współpracujący z Izą Romuald Lipko ( kompozytor roku), Andrzej Mogielnicki ( autor tekstów ) i Budka Suflera (zespół roku). Najpopularniejszym singlem Tonpressu w 1980 r. okazał się Tyle samo prawd ile kłamstw/, Komu więcej, komu mniej (122 250 sprzedanych egzemplarzy). Drugie miejsce zajął zaś singiel Tydzień łez / Wszystko, czego dziś chcę ( 81 150 sprzedanych egzemplarzy).

W 1981 roku Iza rozpoczęła współpracę z zespołem Stalowy Bagaż. Nagrane z tym zespołem "Na bohaterów popyt minął" zdobyło drugie miejsce w VIII Konkursie na piosenkę dla młodzieży. Ze Stalowym Bagażem Iza wystąpiła podczas poznańskiej Rock Areny oraz na XIX Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu śpiewając "Na bohaterów popyt minął" i "Pieśń o cegle". Po jej występie prezydium krakowskiego zarządu ZSMP wystosowało ostry protest przeciwko wykorzystywaniu przez artystkę w swym ubiorze czerwonego krawatu czym miała rzekomo sprofanować jego symboliczny dla tej organizacji charakter. Podsumowaniem współpracy z zespołem Stalowy Bagaż była czwórka Tonpressu z kompozycjami Aleksandra Mrożka i Jacka Krzaklewskiego do słów Andrzeja Mogielnickiego Przyda się do kartoteki Na bohaterów popyt minął / Pieśń o cegle i Czysty zysk. Drugi longplay " Układy " Iza nagrała w końcu 1981 r. z grupą Jana Borysewicza. Autorami zawartych na płycie kompozycji byli Jan Borysewicz, Wojciech Trzciński, Bogdan Gajkowski, Aleksander Mrożek i i Wojciech Bruślik. Teksty napisał Andrzej Mogielnicki.

W dniu 31 sierpnia 1982 wręczona została jej trzecia złota płyta za czwórkę Tonpressu nagraną ze Stalowym Bagażem Przyda się do kartoteki Na bohaterów popyt minął / Pieśń o cegle i Czysty zysk.

W lipcu 1982 r. z Tadeuszem Nalepą nagrała w krakowskim studio Teatru Stu materiał na longplay który wydany został dopiero ponad 10 lat później. Popularność Izy nie słabła. Wygrywała nieomalże wszystkie plebiscyty popularności. Nakłady jej płyt rozchodziły się błyskawicznie, piosenki okupowały czołowe miejsca list przebojów, na koncertach sale wypełnione były do ostatniego miejsca. Setki wielbicieli zrzeszały jej fan cluby "Rudy Kot" w Gdańsku, "Carmilla" w Warszawie, "Mayolla" w Łodzi, "Strzępek" w Raciborzu i "Brylantowe usta" w Białymstoku.

Pomimo tego w dniu 29 września 1982 r. Izabela Trojanowska decyduje się na wspólny z mężem wyjazd z kraju.

 

BERLIN/LONDYN


Po pobycie w Holandii, USA, Anglii i RFN zamieszkała w 1987 r. w Berlinie Zachodnim.

W latach 1985 -1987 na rynku zachodnioniemieckim ukazały się jej dwa anglojęzyczne single wydane przez firmę E.S.T. Music.

Na przełomie 1988/89 Iza po raz pierwszy od czasu wyjazdu przyjeżdża do Polski . W sierpniu 1989 nagrywa dla londyńskiej wytwórni Rondor Music w warszawskim studio S - 4 anglojęzyczną płytę "Izabela Trojanowska". W nagraniu biorą udział angielscy, amerykańscy i polscy muzycy. Realizuje program telewizyjny "Independence Day" zawierający piosenki z tej płyty. Zostaje ona wydana przez ZPR w 1990 r.

W dniu 16 sierpnia 1990 r. Iza śpiewając piosenki "Golden Soldiers", "Independence Day", "Over The Fire" i "Shelter Of A Friend" występuje jako gwiazda na XVII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sopot'90.

Mieszkając w Berlinie Trojanowska nawiązuje kontakt ze znanym także w Polsce ( m. in. ze współpracy z Andrzejem Wajdą, Agnieszką Holland, i Januszem Kijowskim ) producentem filmowym i właścicielem CCS Studios Arturem Braunerem. Braunem proponuje jej udział w serialu „alaska Story" – jednak ciąża jest powodem wycofania się Artystki na jakiś czas z życia zawodowego.

12 czerwca 1991 r. Iza urodziła córkę Roxanę.

W 1991 Intersonus wydaje w Polsce składankowe "The best of Izabela Trojanowska". Natomiast w 1992 r. w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie ukazują się płyty zawierające materiał wydany w 1990 r. na płycie "Izabela Trojanowska".

W 1993 r. ukazuje się wydana przez Intersonus, nagrana przez Izę w 1982 r. z Tadeuszem Nalepą płyta "Pożegnalny cyrk".

 

BUDKA SUFLERA I PŁYTY


Z okazji dwudziestolecia istnienia zespół Budka Suflera odbył jubileuszową trasę do udziału w której zaprosił Izabelę Trojanowską, Urszulę i Felicjana Andrzejczaka. Trasa rozpoczęła się w Lublinie w kwietniu 1994 r. zakończyła się w Sali Kongresowej w Warszawie w październiku 1994 r. W prowadzonych przez Jerzego Janiszewskiego koncertach Iza śpiewała piosenki "Nic za nic", "Tydzień łez" "Tyle samo prawd ile kłamstw" i "Wszystko, czego dziś chcę". Zachęcona przyjęciem publiczności na koncertach z Budką Suflera w 1995 nagrała płytę "Chcę inaczej". Płyta ukazała się w początku 1996 r wydana przez Starling SA. Jest ona autorskim dziełem lubelskich muzyków Adama Abramka i Pawła Sota oraz Izabeli Trojanowskiej, która napisała teksty do wszystkich piosenek na płycie.

Płytę promowały piosenki " I stało się" oraz "Więcej niż życie". Teledysk do "I stało się" prezentowany był w "Muzycznej Jedynce" . W maju 1996 Iza nagrała telewizyjny recital w Studio S3 w Krakowie będący koncertową prezentacją piosenek z płyty "Chcę inaczej" oraz jej największych przebojów. Został on wyemitowany w Programie 2 TVP w Sylwestra 31 grudnia 1996 r.

W dniu 23 sierpnia 1996 r. Izabela Trojanowska wystąpiła na XXXIII Sopot Festival'96 w koncercie złożonym z polskich piosenek laureatek sopockiego festiwalu " Przeboje 35 - lecia". W koncercie tym, wymyślonym przez sprawującego kierownictwo artystyczne nad festiwalem Wojciecha Trzcińskiego, śpiewała "Tyle samo prawd ile kłamstw". Ponadto w finale koncertu wspólnie z pozostałymi jego wykonawcami zaśpiewała " Powrócisz tu " Na festiwalu wystąpiła w ekstrawaganckiej żółtej sukni zaprojektowanej przez jej wielbiciela, mieszkającego w Londynie projektanta Jerzego Ilczynę.

Rezultatem kontraktu podpisanego przez Izę z PolyGram Polska był singiel z opracowaną w trzech wersjach piosenką Romualda Lipko "Nareszcie czuję". oraz reedycja płyty "Chcę inaczej" z bonusem w postaci na nowo nagranego "Jestem twoim grzechem". Do piosenki "Nareszcie czuję" powstał również teledysk. Ukazało sie kilka interesujących składanek, które były zapowiedzią nowej płyty "ZYCIA ZAWSZE MAŁO", która ukaze sie08.10.2011 roku!

 

KLAN


W 1997 r Telewizja Polska ogłosiła konkurs na 130 odcinkowy serial. Wpłynęło 20 ofert. Spośród nich wybrano trzy; firmy; M.T. Art, która zaproponowała telenowelę "Złotopolscy" reżyserowaną przez Janusza Zaorskiego z udziałem Henryka Machalicy, Aliny Janowskiej, Anny Nehrebeckiej, Pawła Wawrzeckiego, Ewy Ziętek, Pauliny Młynarskiej, Kazimierza Kaczora. Renaty Gabryelskiej, Leszka Teleszyńskiego, Piotra Szwedesa i Andrzeja Piaska- Piasecznego, Studio Filmowe O'Key z telenowelę "Zaklęta" w reżyserii Piotra Mikuckiego i Piotra Łazarkiewicza z udziałem Ewy Gorzelak, Doroty Choteckiej, Urszuli, Agnieszki Czekańskiej, Wojciecha Wysockiego, Piotra Polka i Jarosława Jakimowicza oraz zespół kilku firm producenckich Klan, który zaproponował telenowelę o tym samym tytule "Klan" reżyserowaną przez Pawła Karpińskiego. Zwyciężył "Klan".

Grając w serialu Iza nie zaprzestała występów estradowych, aktualnie koncertuje wspólnie z kieleckim zespołem MAFIA.

 

TELEWIZJA


Izę można było zobaczyć w wielu programach telewizyjnych takich jak: Z wizytą u Izy, Benefis Grażyny Barszczewskiej, Wieczór z Alicją, Szansa na sukces, Od przedszkola do Opola, Mamy cię, Wieczór z wampirem, Wieczór z Jagielskim, Magnes, Droga do gwiazd, Gadaniec, Ibisekcja, Wszystko gra, Śpiewające fortepiany, Ciao Darwin, Ja tylko pytam, Tata show, Jaka to melodia, Rozmowy w toku, Spełniamy marzenia, Herbatka u Tadka, Tele PRL-e, Benefis Romualda Lipko, Europa da się lubić, Uwaga Kulisy sławy, Wideoteka Dorosłego człowieka, Przebojowe Polki, Jak oni śpiewają, Mój pierwszy raz, Kawa czy herbata, Dzień dobry TVN, Śniadanie na podwieczorek.

Jest częstym gościem różnego rodzaju imprez, na których można spotkać polskie "celebrities" ULUBIENICA PUBLICZNOŚCI.

W listopadzie 1999 r. redakcja tygodnika "Twoje Imperium" ogłosiła plebiscyt na Najsympatyczniejszego Bywalca 1999 roku, tego, którego czytelnicy najchętniej gościliby u siebie, gdyby sami organizowali imprezę towarzyską. Tytuł ten przypadł Izabeli Trojanowskiej. Spośród 16.282 czytelników biorących udział w plebiscycie oddało na nią głos 7316 osób.

 

NOWA PŁYTA, NOWE ZYCIE... 2011


08.10.2011 roku, Izabela Trojanowska wyda swoja kolejna, absolutnie premierową płytę pt: ŻYCIA ZAWSZE MAŁO, która promuje nowa piosenka: NIE OD RAZU. Płyte promować będzie trasa koncertowa IZY w towarzystwie zespołu MAFIA i grupy tanecznej FLESZ.

c.d.n...


{gallery}iza{/gallery}

Oceń ten artykuł
(1 głos)