środa, 20 października 2021
Miło Cię widzieć!

Typologia Kolorystyczna

Wiele kobiet podczas zakupów kolorowych kosmetyków sięga w sklepie po nieodpowiedzialne dla  siebie barwy. Powodem nie zawsze udanych zakupów jest fakt, że nie znają swojej palety kolorów. Można jednak temu zaradzić...


W Akademii Makijażu Ewy Filipeckiej wizażyści opanowują trudna sztukę diagnozowania typu urody oraz uczą się jak zastosować kolor jako narzędzie stylizacyjne. Dobrze przygotowany do zawodu wizażysta określi jakie są optymalne dla Ciebie kolory makijażu i garderoby.                      Na  indywidualnej lekcji  z kreatorem wizerunku ,klientka nie tylko dowie się,  ale i nauczy, jak wykonać makijaż na swojej twarzy, jak dobierać dodatki  ( biżuteria, apaszki, paski, rajstopy) do swojego typu urody.

 

W analizie kolorystycznej wykorzystuje się podział na typy chłodne,        w obrębie których jest PANI ZIMA I PANI LATO i typy ciepłe do których należą PANI WIOSNA I PANI JESIEŃ. Kobiety o zimowym typie zazwyczaj już w pierwszym kontakcie sprawiają wrażenie pewnych siebie, trzymają innych na dystans. Przyciągają uwagę otoczenia. Charakterystyczna dla nich jest jasna cera o niebieskawej poświacie, choć zdarzają się też wśród zim śniade piękności .Włosy są prawie zawsze bardzo ciemne, nawet kruczoczarne. Charakterystyczne dla tego typu są widoczne kontrasty - czarne włosy, jasna cera, ciemne oczy        ( niebieskie, czarno- brązowe, orzechowe lub intensywnie zielone).           W palecie barw zdobiących ZIMĘ żaden kolor nie ma ciepłego zabarwienia. Dominują tu zimne, niebieskawe odcienie. Kobiety te mogą się odważnie malować, wprowadzając kontrasty w kolorystyce makijażu. Najlepszy podkład dla zimy powinien mieć beżowy odcień zbliżony do naturalnego kolorytu cery. Koniecznie należy pamiętać, aby nie był zabarwiony na żółto. Makijaż powiek może być w tym przypadku dość mocny. Dobrze wyglądają w czarnych, grafitowych, granatowych cieniach do powiek. Do oczu brązowych  pasować będą odcienie śliwkowe czy też niebieski petrol. Ciemne zielenie, fiołkowy, morski również mogą  być brane pod uwagę .Wyraz oczu podkreślić  można czarnym lub innym ciemnym ołówkiem bo pani ZIMA wygląda w nim rewelacyjnie. Najkorzystniej też makijaż powiek wykończy czarna maskara. Chłodna i tajemnicza KOBIETA ZIMA dobrze wygląda w pomadkach podkreślających kontury ust. Odpowiedni jest np. jaskrawy róż lub czysta czerwień. Fiolety i lila to też dobry pomysł, podobnie jak zimne odcienie jeżyny. Twarzowo wyglądać będą, gdy musną policzki różem współgrającym z  tonacją pomadki.


W typologii kolorystycznej również PANIĄ  LATO klasyfikuje się jako chłodny typ urody. Poznamy ją po jasnoróżowym odcieniu cery. Skórę ma dość cienką i wrażliwą, ze skłonnością do różowienia się. Tęczówki jej oczu są niebieskie, szaroniebieskie, zielone lub piwne .Najlepiej zdobią ją naturalne, delikatne brązowe odcienie włosów. Zdarza się, że dobrze wyglądają w jasnopopielatych blondach. PANI LATO, przejawia zamiłowanie do prostoty, wygodnych ubiorów w stylu klasycznym lub sportowym. Kombinacje kolorystyczne oparte powinny być na harmonijnych zestawieniach. Kolory, które zdobią ten typ, to pastele, wanilia, różowo-perłowy. Korzystnie wygląda też w odcieniach szaroniebieskich, granatowo- szarych. Z grupy zieleni najkorzystniejsze są mięta i odcienie toni morskiej. Popielatoszary i fiołkowy też są dla niej. Makijaż w tym przypadku jest delikatniejszy niż u ZIMY. Te panie powinny wystrzegać się wszystkiego, co krzykliwe           i bardzo mocno jaskrawe .Kobieta LATO WIE, ŻE NIE DO TWARZY JEJ w żółci i ciepłej pomarańczy. Do  wykonania makijażu należy używać kosmetyków o zimnych barwach i  szaroniebieskiej poświacie. Podkłady dla kobiet o letnim typie urody powinny mieć lekko różowy odcień. Twarz po nałożeniu takiego  podkładu nie będzie tworzyła wtedy kontrastu            z kolorem szyi. Kolorystyka cieni do powiek, które są korzystne dla LATA może być różnorodna. Naczelną zasadą jednak jest zawsze oscylowanie wokół chłodnej tonacji. Kobiety o niebieskich oczach wyglądają zwykle dobrze w popielach, wrzosach, niebiesko- śliwkowym. Korzystnym otoczeniem kolorystycznym dla brązowej tęczówki jest ciemnoniebieski, granatowy i szaro- granatowy .Przydymiona zieleń lub brudny fiolet również korzystnie prezentują się na powiekach PANI LATO .Ważne jest,  aby oczy nie były umalowane za mocno, barwy cieni powinny być zawsze ładnie roztarte pędzelkiem. Podczas malowania należy zwracać uwagę na to, aby nie zdominować miękkich linii twarzy. Pomadki w kolorze pomarańczowym są niestety zakazane dla kobiet o letnim typie. Warto natomiast wypróbować wszystkie róże przechodzące w lila, czerwień wina, malinę ,fuksję,  odcienie dojrzałych wiśni. Zasada obowiązująca przy  doborze  barw cieni i pomadki obowiązuje również w wyborze różu na policzki i lakieru do paznokci. W każdym z tych przypadków wybieramy zimne tonacje barw, czyli te z poświatą niebieskiego czy szarego.


KOBIETA WIOSNA zawsze wygląda świeżo. Zawdzięcza to skórze o odcieniu kości słoniowej. Cechą charakterystyczną są jasne , dość cienkie włosy. Tęczówka oczu ma zwykle odcień od niebieskiego do zielonego .Kobiety te sprawiają  wrażenie kruchych i delikatnych. Wiele z tych pań ma tez skłonność do piegów. Należy przyznać, że większość z nich ma niestety kłopoty z doborem właściwych dla siebie barw. W kolorach rozmytych i spudrowanych, które są świetne w przypadku LAT, wiosny wyglądają blado i bez wyrazu.. Odpowiednie dla WIOSEN są natomiast żywe, wyraziste, czyste chromatycznie        i dość jasne kolory. Wszystkie powinny być w ciepłej tonacji i posiadać delikatną , kremową poświatę. Jeśli uda się WIOŚNIE  dobrze zestawić strój i kolorystykę makijażu, to wygląda świeżo, oczy jej błyszczą radośnie. Prezentuje się niezwykle atrakcyjnie. Makijaż tych kobiet nie powinien być zbyt intensywny      i jaskrawy, ponieważ atutem WIOSNY jest jej naturalny wygląd. Z bardzo bogatej oferty podkładów dla niej są tylko te, które mają ciepłe, brzoskwiniowe odcienie. Powinien on sprawiać wrażenie delikatnego, lekkiego, transparentnego kosmetyku. Podkład w niewłaściwej  tonacji sprawia na twarzy PANI WIOSNY wrażenie, że jest blada i jakby obsypana mąką. Makijaż powiek najpiękniej prezentuje się gdy wykonany jest w kolorystyce ciepłego, złotego brązu, delikatnych odcieni zieleni, świeżego ciepłego turkusu. Dobór koloru cieni uzależniony jest od kolorytu tęczówki .Najbardziej niekorzystny w przypadku makeup’u powiek jest zbyt mocny makijaż .Zbyt gruba warstwa cieni gasi lekką, eteryczną urodę WIOSEN. Wiosny dobrze z kolei wyglądają w kolorowych tuszach do rzęs. Również wiele kolorowych ołówków do powiek doskonale podkreśla jej  błysk oczu. Pani WIOŚNIE proponujemy pomadki dość jasne,        o świeżym kolorycie i ciepłych odcieniach różu brzoskwiniowego lub czystej, ciepłej czerwieni. Ciepłe tonacje pomarańczowych pomadek również w wielu przypadkach stanowią trafiony wybór .Na wargach PANI WIOSNY  pięknie prezentują się błyszczyki  w landrynkowych kolorach,  które dodają lekkości      i blasku całemu wizerunkowi. KOBIETA WIOSNA powinna również starannie dobierać róż  do swojej cery o odcieniu kości słoniowej. Ładnie wyglądać będzie na tej twarzy róż brzoskwiniowy lub delikatnie łososiowy.

 

Dynamiczna realistka, energiczna i  pewna siebie. W ten sposób otoczenie postrzega PANIĄ JESIEŃ. W przeciwieństwie do eterycznych WIOSEN, często sprawiają wrażenie kobiet twardych i nieczułych. Jednak w rzeczywistości jest inaczej. Biorą sprawy w swoje ręce i stoją pewnie na ziemi ale są serdeczne i zmysłowe..

Ponieważ sposób ubierania się powinien harmonizować z cechami charakteru dlatego chłodna elegancja i szyk klasyki nie są dla niej. Sportowe ubrania w kolorach ziemi, luźny styl country, wygodne spodnie, swetry, to jest strój w którym czuje się najlepiej. Cera JESIENI jest w kolorze ciepłego bursztynu. Zawsze też ma złocistą poświatę lub lekko beżowy połysk.  Dlatego też podkłady wybierane do makijażu muszą być zbliżone do naturalnej karnacji. Wiele pań JESIENI rozpoznajemy po kolorze włosów, które mają czerwonozłoty połysk. Zdarza się też często, że  ich włosy są rude, w kolorze miedzi lub marchewki.

Tęczówka najczęściej ma kolor brązowy, piwny , złocisto- brązowy. Może też zdarzyć się KOBIETA JESIEŃ o zielonych lub turkusowych oczach..

W palecie najkorzystniejszych kolorów znajdują się zielenie lasu,  zielono- brązowy,  kolor piernika, musztardowy, żółty, biel wanilii i wiele innych. Wspólną ich cechą jest to że wszystkie one mają poświatę złocistą lub żółto- kremową. Cienie do powiek, które najlepiej podkreślają koloryt tęczówki oka to brązy, zielenie, koniakowy, złoty. Na rzęsach doskonale prezentuje się w tym przypadku brązowa maskara. Ołówek do powiek w kolorze ciemnego brązu pięknie podkreśli koronę oka .Wizytowego charakteru  doda makijażowi złota kredka do oczu. Pomadki uatrakcyjniające twarz JESIENI powinny utrzymane być w tonacji ciepłej, podobnie jak cienie. Dobrym wyborem może okazać się ceglasta czerwień, lekko pomarańczowy, łososiowy, czy złocisty , średnio nasycony brąz. KOBIETA JESIEŃ może sięgać po dość ciemne, brązowawe odcienie  różu na policzki. Łososiowy, miedziany lub złocisty, jeśli dopasowane są do całości makijażu, stanowią jego piękne wykończenie. Wystarczy odrobina dobrze dobranego koloru, aby pokazać atrakcyjność urody PANI JESIENI . Makijaż powinien być subtelny i dość oszczędny.


Przedstawiony przeze mnie podział na cztery pory roku ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Uważam, że jest on dużym uproszczeniem, ponieważ kolorystyka osobista człowieka jest dużo bardziej skomplikowana. Podczas spotkań z klientkami naprawdę dość rzadko widuje się prototypy, czyli osoby spełniające wszystkie cechy  charakterystyczne dla danej pory roku. Trzeba wyćwiczonego w patrzeniu na kolory oka, dobrego światła imitującego dzienne, aby podjąć próbę rzetelnej klasyfikacji.

 

Ewa Filipecka, wykładowca Profesjonalnych Technik Makijażu,  finalistka Światowych Mistrzostw Makijażu, właścicielka Akademii Makijażu.

 

Zapraszamy na  WARSZTATY WIZERUNKU: ”KOBIETA Z KLASĄ”. Są to spotkania w kameralnych, kilkuosobowych grupach. Prowadzone są przez konsultanta wizerunku, wizażystę, stylistkę  kosmetyczkę. Na miejscu można też  skorzystać z porad fryzjera.

Kreator wizerunku określi optymalne dla Ciebie kolory garderoby

Wizażysta  dokona diagnozy twarzy i sporządzi indywidualny przewodnik kolorów makijażu.

Zapraszamy! Akademia Makijażu Ewy Filipeckiej

www.wizazystka.com.pl

 


 


 


Oceń ten artykuł
(8 głosów)