czwartek, 17 października 2019
Miło Cię widzieć!

Odmładzanie autologicznymi komórkami regeneracyjnymi – 7 pytań do lekarza

24 kwietnia 2015

odmladzanie autoDotąd nie wynaleziono cudownego eliksiru na wieczną młodość. Istnieją jednak komórki regeneracyjne vel. „macierzyste”. To obecnie jeden z najprężniej
rozwijających się i najbardziej fascynujących obszarów badań naukowych i medycznych. Jak twierdzą specjaliści, komórki macierzyste dają największą
spośród dostępnych metod nadzieję na przywrócenie młodości. A co istotne, mamy je w sobie i w każdej chwili możemy wykorzystać.

 

Co konkretnie dają nam komórki regeneracyjne do których zalicza się również dorosłe komórki macierzyste? W jaki sposób odmładzają? Czy są one bezpieczne dla organizmu? – odpowiada ekspert medycyny estetycznej dr Urszula Brumer.

 

Czym są komórki macierzyste i w jaki sposób są wykorzystywane w medycynie estetycznej ?
To najważniejsze komórki w naszym organizmie. Ze względu na źródło pochodzenia, możemy podzielić je na: embrionalne (zarodkowe), płodowe (są to komórki multipotentne, które mogą być pobierane z krwi pępowinowej) oraz komórki somatyczne, czyli dojrzałe (które występują tylko w organizmie osób dorosłych). To właśnie te ostatnie komórki są wykorzystywane w najnowszej medycynie estetycznej.

Chciałabym tu podkreślić, że komórki macierzyste dojrzałe są pozyskiwane bezpośrednio od dorosłego pacjenta. To istotne, dlatego, że ich pobieranie nie budzi żadnych kontrowersji i, co ważne, biozgodne.


Gdzie znajdują się dorosłe komórki ?
Najwięcej komórek macierzystych występuje w szpiku, krwi obwodowej i tłuszczu. O tym, że w szpiku występują komórki macierzyste, wiadomo od połowy ubiegłego wieku, gdy zaczęto stosować przeszczep szpiku w leczeniu białaczki. Pierwszy udany przeszczep szpiku na świecie w 1961 roku był de facto przeszczepem komórek macierzystych. Przeszczepione komórki macierzyste dawcy odtwarzają układ krwiotwórczy biorcy.

 

Co sprawia, że te komórki są w stanie odmładzać ?
Dorosłe ”komórki macierzyste„ wykorzystywne w medycynie estetycznej to ze względu na swoje działanie są komórki regeneracyjne. Mają kilka istotnych cech. Po pierwsze poprzez sekrecję szeregu mediatorów i cytokin stymulują komórki tkanki do której zostały podane do wdrożenia procesów regeneracyjnych. Bardzo istotnym ich działaniem jest stymulacja komórek macierzystych właściwych dla danej tkanki, które poprzez podziały i różnicowanie odmładzają i uzdrawiają struktury tkanki, która została poddana zabiegowi. Mają prawie nieograniczoną zdolność podziału, a to sprawia, że pula podanych komórek jest przez długi czas odnawiana - co z kolei przedłuża ich czas działania regeneracyjnego.


Mają też bardzo duże jądro, wypełniające niemal całą ich objętość, będące nośnikiem materiału genetycznego. Po drugie, mają właściwość tropizmu, czyli zdolność podążania w kierunku tkanki lub narządu dotkniętego procesem chorobowym. Udowodniono, że są zdolne do wysyłania i odbierania bodźców, co pozwala na rozpoznanie problemu oraz regenerowanie miejsc uszkodzonych. Co to oznacza w praktyce? Jeżeli podczas zabiegu podamy w określone miejsce autologiczne komórki regeneracyjne, one same rozpoznają środowisko, tkankę, do której zostały podane. Poza tym w zainicjowanym procesie regeneracyjnym stymulują powstawanie nowych naczyń krwionośnych i leczenie stanów zapalnych.

 

Na czym polega metoda odmładzania z ich użyciem ?

Autologiczne komórki regeneracyjne vel „macierzyste” do zabiegów odmładzających pobierane są z krwi lub z tkanki tłuszczowej w zaawansowanym technologicznie procesie. Jest to procedura bezbolesna, ale wymaga cierpliwości, ponieważ trwa kilka godzin. Uzyskany separat zostaje następnie podany przez lekarza w skórę lub tkankę podskórną pacjenta za pomocą igły (techniką intradermoterapii) lub kaniuli (jeśli chcemy podać je głębiej w warstwy wymagające odbudowy).


Własne komórki regeneracyjne vel „macierzyste” podane w konkretną okolicę zachowują się „inteligentnie”. Potrafią rozpoznać potrzeby środowiska, w którym się znajdują. Dzięki temu rozpoczyna się proces regeneracji i odmładzania, którego efektem jest stopniowa odbudowa tkanek.

 

Kiedy i jakich efektów się spodziewać ?
Dzięki zabiegom odmładzającym z użyciem komórek regeneracyjnych vel ‚macierzystych’’ skóra się napina i zagęszcza, zmarszczki zostają wygładzone, cera nabiera blasku, podnoszą się opadające policzki, znikają przebarwienia i rozszerzone pory. Poprzez regenerację własnych tkanek następuje „cofnięcie” czasu. Efekt jest całkowicie fizjologiczny i naturalny. Poprawa wyglądu następuje stopniowo poprzez procesy regeneracyjne. Rezultat narasta z każdym dniem, począwszy od pierwszych tygodni aż do roku.

 

Jak często należy powtarzać zbieg z komórkami regeneracyjnymi, aby rezultat pozostał ?
Zabieg wykonuje się jednorazowo i pacjenci przez kolejny rok nie powinni korzystać z innych metod medycyny estetycznej. Dzięki temu wiedzą, że odmłodzenie zawdzięczają temu jednemu zabiegowi. Zdarza się oczywiście, że osoby z bardziej zaawansowanym procesem starzenia chcą powtórzyć wizytę, aby jeszcze bardziej cofnąć biologiczny zegar, ale najlepiej to zrobić najwcześniej po roku do półtora. Najbardziej obrazowe porównanie, jakie przychodzi mi do głowy, gdy myślę o rezultatach zabiegów, to porównanie świeżego, jędrnego jabłka (efekt po komórkach macierzystych) z plastikowym owocem (inwazyjne zabiegi).

 

Do czego jeszcze wykorzystywane są komórki regeneracyjne vel macierzyste ?
Choć pacjenci najczęściej skupiają się na twarzy, zachęcam do odmładzania całego ciała. Ponieważ sama procedura pobierania komórek macierzystych jest czasochłonna, warto maksymalnie wykorzystać ich potencjał i podać pozyskane komórki w jednym zabiegu wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, np. na twarz, szyję, dekolt i dłonie. Jeśli problemem są słabe włosy, można połączyć zabieg na włosy i na twarz.

 

Komórki odmładzają kompleksowo, poprawiają jakość skóry i odbudowują tkankę podskórną. W naturalny sposób, bez sztucznych przerysowań odbudowują policzki. Świetnie wygładzają zmarszczki palacza nad górną wargą. Piękny efekt uzyskuje się przy podawaniu komórek macierzystych w usta – przywracają czerwień wargową. Zabiegi z komórkami macierzystymi regeneracyjnymi w tym macierzystymi najbardziej polecam osobom pomiędzy 40. i 50. rokiem życia.

 

Ponadto, dzięki komórkom wyleczymy też blizny czy zwyrodnienia stawów. W 2014 roku ruszyły badania nad możliwością zastosowania komórek macierzystych do leczenia chorób nowotworowych.

 

odmladzanie auto1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dr Urszula Brumer
lekarz medycyny estetycznej, autorka bloga www.
urszulabrumer.pl oraz wielu artykułów prasowych
dotyczących najnowszej medycyny estetycznej.
Właścicielka kliniki specjalizującej się w zakresie

innowacyjnych zabiegów preparatami autologicznymi

 

 

Źródło: http://kosmetologiaestetyczna.com/

 

Oceń ten artykuł
(8 głosów)