czwartek, 28 października 2021
Miło Cię widzieć!

Wiosną postaw na nawilżanie

Od najmłodszych lat słyszymy, że woda jest niezbędna do prawidłowego przebiegu procesów fizjologicznych zachodzących w naszym organizmie. Nie wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę, że odpowiednie nawodnienie ma równie istotne znaczenie dla naszej skóry. Warto sobie uświadomić, że właściwe nawilżenie pozwoli nam przez wiele lat cieszyć się gładką skórą pozbawioną oznak upływającego czasu.

Chociaż patrząc w lustro ciężko w to uwierzyć to faktem jest, że nasz organizm w ok. 60% składa się z wody. Łatwo się domyślić, że skóra, jako jeden z najważniejszych organów również zawiera spore ilości tego życiodajnego płynu. Głębsze warstwy zewnętrznej powłoki naszego ciała aż w 50% składają się z wody. Odpowiednie nawilżenie pozwoli utrzymać włókna kolagenowe i elastynowe we właściwej kondycji, a to z kolei zapobiegnie przedwczesnemu pojawianiu się zmarszczek.


W okresie wiosenno-letnim nasza skóra niemal każdego dnia poddawana jest działaniu promieni słonecznych. Taka stała ekspozycja na promieniowanie często prowadzi do znacznej utraty wody i wielu nieprzyjemnych konsekwencji. Niezabezpieczona skóra staje się szorstka i zaczyna się łuszczyć. Uruchamiane są również mechanizmy obronne w postaci nadmiernego wytwarzania łoju, a stąd już tylko krok do nieprzyjemnych konsekwencji w postaci zaskórników i wykwitów trądzikowych. Jak temu zaradzić?


Pierwszą kluczową kwestią jest dostarczenie skórze odpowiedniej ilości wody. W tym celu możemy stosować kremy nawilżające, ale najlepsze efekty osiągniemy w dużo prostszy i tańszy sposób – pijąc duże ilości wody mineralnej. Prawda jest taka, że jeśli nawilżymy skórę od wewnątrz, łatwiej będzie nam ją pielęgnować od zewnątrz.


Jeśli już zapewnimy skórze stałe dostawy życiodajnego płynu, możemy przejść do drugiej fazy wiosennej pielęgnacji. Na tym etapie do akcji wkraczają kosmetyki. Ustaliliśmy wcześniej, że podwyższona temperatura i ekspozycja na promieniowanie słoneczne powoduje zwiększenie TEWL (transepidermalnej utraty wody). Aby temu zapobiec musimy zadziałać na trzech płaszczyznach, zarówno w głębszych warstwach skóry, jak i na powierzchni samego naskórka.


Jakie kosmetyki wybrać?

W kosmetykach nawilżających powinniśmy poszukiwać trzech grup substancji:


  • - ograniczających utratę wody na powierzchni skóry, np. gliceryna, woski,
  • - zwiększających zdolność wiązania wody przez skórę, np. kwas hialuronowy i aminokwasy,
  • - i odbudowujących wewnętrzne bariery lipidowe chroniące przed utratą wody, np. ceramidy oraz wolne kwasy tłuszczowe.

 

Wiele problemów skórnych, z którymi zgłaszamy się do kosmetyczki lub dermatologa wynika z niedostatecznego nawilżenia skóry. Właściwa pielęgnacja szczególnie w okresie wiosennym pozwoli nam znacznie ograniczyć nieprzyjemności związane z uciążliwą terapią i w pełni korzystać z uroków nadchodzącego lata.

 

Autor: Anna Wydra

Oceń ten artykuł
(5 głosów)