czwartek, 28 października 2021
Miło Cię widzieć!

Zadbaj o skórę stosując kosmetyki naturalne!

Kosmetyki naturalne biją ostatnio rekordy popularności. Chociaż każdy z nas ma oczywiste skojarzenia ze słowami „naturalny” czy „ekologiczny”, to tak naprawdę niewiele osób wie, czym charakteryzują się wspomniane produkty i na czym polega ich przewaga nad tradycyjnymi kosmetykami.

 

Obecnie wiele kobiet zmaga się z problemem podrażnień związanych ze stosowaniem tradycyjnych kosmetyków. Dotyczy to szczególnie osób z cerą wrażliwą lub cierpiących na przewlekłe choroby skóry. Kosmetyki naturalne powstały w odpowiedzi na potrzeby tej szczególnie wymagającej grupy klientów. Nie zawierają potencjalnie drażniących konserwantów i wytwarzane są wyłącznie w oparciu o naturalne surowce pochodzące z wyselekcjonowanych upraw ekologicznych.


Kolejną zaletą kosmetyków określanych mianem ekologicznych jest rezygnacja z surowców modyfikowanych genetycznie i w jakikolwiek sposób testowanych na zwierzętach. Wspomniane testy przy udziale cierpiących zwierząt od dawna są dużym problemem branży kosmetycznej i farmaceutycznej. Chociaż Unia Europejska wprowadziła zakaz prowadzenia takich badań, to dotyczy on jak na razie wyłącznie gotowych produktów. Jak dotąd nie opracowano bowiem wystarczająco efektywnych metod pozwalających wyeliminować testy poszczególnych składników receptur. Producenci kosmetyków naturalnych całkowicie zrezygnowali z przeprowadzania takich kontrowersyjnych z moralnego punktu widzenia procedur.


Zalecenia dotyczące certyfikacji ekologicznych produktów obejmują szczegółową kontrolę całego procesu produkcyjnego. Surowce stosowane do wytwarzania kosmetyków naturalnych podlegają dużo bardziej wnikliwej obserwacji niż ich tradycyjne odpowiedniki. W kosmetykach charakteryzowanych jako ekologiczne nie znajdziemy syntetycznych barwników, kompozycji zapachowych, antyoksydantów i filtrów przeciwsłonecznych. Przy produkcji stosuje się podłoża naturalne i nanocząsteczki, których rozmiar przekracza 100nm (nie wykazują potencjalnie niebezpiecznego wnikania wgłąb organizmu).


W procesie produkcji oddziela się od siebie poszczególne procesy, tak aby uniknąć potencjalnego zanieczyszczenia preparatów. Wszystko podlega wyjątkowo restrykcyjnym procedurom kontroli jakości. Dodatkowo kosmetyki naturalne nie są również poddawane działaniu promieni gamma i rentgena.


Producenci zwracają także uwagę na właściwe przechowywanie produktów nazywanych ekologicznymi. Kosmetyki te, ze względu na swój unikalny skład i brak dodatków niektórych konserwantów często posiadają dużo krótszy okres przydatności. Możemy to porównać do owoców czy warzyw kupowanych na targach i w hipermarketach. Wiele osób rozpoznaje naturalne produkty właśnie po tym, że szybciej ulegają psuciu właśnie ze względu na brak potencjalnie szkodliwych „ulepszaczy”. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że opakowania stosowane przy produkcji kosmetyków naturalnych są w 100% ekologiczne, tak aby po zużyciu preparatu nadawały się do ponownego przetworzenia.


Kosmetyki naturalne posiadają wiele zalet. Oprócz tego, że gwarantują dużo mniejsze ryzyko wystąpienia podrażnień, to dają nam poczucie, że dbając o swoją skórę dbamy jednocześnie o swoje zdrowie i coraz bardziej zanieczyszczane środowisko naturalne.

 

Autor: Anna Wydra

Oceń ten artykuł
(6 głosów)