wtorek, 25 stycznia 2022
Miło Cię widzieć!

Korekcja powiek - jeden z najcześciej przeprowadzanych zabiegów chirurgii plastycznej

powieki2Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy – określa się je tak nieprzypadkowo. Ludzie zwracają dużą uwagę do swoich oczu, a przyczyną kompleksów mogą być nadmierne fałdy skóry, zarówno na dolnych jak i górnych powiekach. Oprócz nieestetycznego wyglądu, mogą one stanowić przyczynę problemów ze wzrokiem. Z tych głównie powodów zabiegi korekcyjne powiek są jednym z najczęściej wykonywanych na świecie.

Wraz z upływem czasu skóra powiek ulega zwiotczeniu, przez co tworzą się nieestetyczne poduszeczki tłuszczowe. Proces starzenia może spowodować także opadanie powiek, co często ogranicza widzenie. Dlatego jest to problem nie tylko estetyczny, ale również zdrowotny.

 

Operacja plastyczna powiek wykonywana jest w celu poprawy wyglądu okolic oczu i nazywa się profesjonalnie blefaroplastyką. Może ona dotyczyć zarówno powiek górnych, jak i dolnych. Chirurg w czasie zabiegu usuwa nadmiar skóry, a także eliminuje tzw. worki pod oczami. W niektórych przypadkach konieczne może być także wycięcie niektórych części powiększonego mięśnia okrężnego oka. Korekty powiek przeprowadzane są najczęściej u pacjentów w wieku powyżej 35 lat i poprzedzane są szeregiem różnego rodzaju badań m.in. badaniem narządu łzowego.

 

Korekcja powiek jako jeden z najwcześniej przeprowadzanych zabiegów

Statystyki podają, że aż 80 % zapytanych polek jest niezadowolonych ze swojego wyglądu i byłoby w stanie poddać się różnym operacjom plastycznym, w celu poprawienia urody. W samym tylko 2014 roku na świecie wykonano ponad 20 milionów zabiegów chirurgii plastycznej. Jednym z najczęściej wymienianych przez kobiety zabiegów jakim chciałyby się poddać jest blefaroplastyka – czyli korekcja plastyczna powiek. Warto również podkreślić, że tego typu operacji, równie chętnie, poddają się nie tylko panie, ale również mężczyźni.

 

powieki1Jak podaje Międzynarodowe Stowarzyszenie Chirurgii Plastycznej - ISAPS (z ang. International Society of Aesthetic Plastic Surgery) liczba operacji plastycznych wykonywanych na kobietach, w liczbie ponad 17 milionów stanowiła bowiem około 86,3% wszystkich wykonanych zabiegów chirurgii plastycznej w 2014 roku, pozostałe 13,7% to zabiegi wykonane na mężczyznach. Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów, w ubiegłbym roku, okazuje się być właśnie wspominana plastyka powiek. W przypadku zabiegów wykonywanych na kobietach znalazła się ona na trzecim miejscu wśród najczęściej przeprowadzanych operacji, wśród takich procedur medycyny estetycznej jak: powiększanie piersi (pierwsze miejsce), liposukcja (drugie miejsce), przeszczep tłuszczu (czwarte miejsce), czy abdominoplastyka – usuwanie nadmiaru skóry, plastyka brzucha (piąte miejsce). Jeżeli chodzi zaś o mężczyzn, to korekty powiek uplasowały się na pierwszym miejscu, stając się jednocześnie najczęściej wybieranym zabiegiem chirurgii plastycznej wśród panów.

 

Dane te sąłącznym zbiorem zabiegów wykonywanych na całym świecie i w poszczególnych krajach (w tym również i w Polsce) mogą się one przedstawiać w nieco inny sposób. Dla przykładu w Wielkiej Brytanii zabieg korekcji powiek zarówno u kobiet jak i u mężczyzn jest drugim najczęściej wykonywanym, po powiększaniu piersi, zabiegiem, a liczba wykonywanych operacji z roku na rok stale rośnie. W Stanach Zjednoczonych plastyka powiek jest nieco mniej popularna i znalazła się ona na trzecim miejscu - za powiększaniem piersi i plastyką nosa. W Polsce zabieg blefaroplastyki jest równie popularny i mieści się w pierwszej piątce najczęściej wykonywanych operacji plastycznych w naszym kraju.

 

Pacjenci, tak często wybierają korekty plastyczne powiek, głównie z dwóch powodów związanych z naturalnym niezadowoleniem z wyglądu powiek i chęci zmiany ich fizjonomii. Pierwszym powodem są uwarunkowania genetycznie różnych typów urody. Specjalistka chirurgii estetycznejdr n. med. Dorota Żukowska z prywatnej kliniki Humana Medica Omeda w Białymstoku podaje, iż dotyczyć to może przede wszystkim osób, które nie są usatysfakcjonowane z wyglądu ich oczu ze względu na całkowity brak tzw. zagięcia powiekowego, lub takich, którzy uważają, że zagięcie to jest małe lub zbyt duże. Drugą grupą osób decydujących się na blefaroplastykę są osoby starsze, które obserwują pogarszający się wraz z wiekiem wygląd zewnętrzny powiek, prowadzący niekiedy nawet do zaburzeń widoczności. Jest to spowodowane utratą elastyczności tkanek nie tylko skóry, ale także i mięśni oraz tarczki - chrząstki umiejscowionej przy brzegu rzęskowym. W tym przypadku powodem wykonywanej korekcji powiek jest często aspekt nie tylko estetyczny, ale i zdrowotny.

Plastyka oczu jest również wysoce popularnym zabiegiem ze względu na swoją nieskomplikowaną procedurę, która nie wymaga długiej hospitalizacji i rekonwalescencji. Zabieg wykonywany jest często w znieczuleniu miejscowym, co znacznie zwiększa komfort u niektórych pacjentów i minimalizuje ryzyko komplikacji związanych z wprowadzaniem pacjenta w stan głębokiej sedacji. Ponadto po zabiegu przeważnie nie występują blizny pooperacyjne, a te które mogą być obecne są zupełnie niewidoczne poprzez maskowanie ich w naturalnych zagięciach powiek. Zabieg ten jest także chętnie wybierany ze względu na swoją wysoką skuteczność i trwałość. Efekty blefaroplastyki widoczne są już po około 3 - 4 tygodniach i utrzymują się od 10 do nawet 20 lat w zależności od indywidualnych cech skóry oraz odpowiedniej pielęgnacji.

 

Operacja plastyczna powiek

 

Źródło: www.tourmedica.pl

 

 

 

Oceń ten artykuł
(4 głosów)