wtorek, 25 stycznia 2022
Miło Cię widzieć!

O czym mogą świadczyć problemy skórne?

prob skorneStan naszej skóry to łatwy w obserwacji i jednocześnie niezwykle wymierny wskaźnik naszego zdrowia. Niemal zawsze istotne zmiany w jej wyglądzie wynikają z pewnych procesów zachodzących w naszym organizmie. Często są to procesy patologiczne. Należy więc być uważnym i niczego nie lekceważyć. Klucz do sukcesu to spostrzegawczość, dociekliwość i wiedza. By poszerzyć tę ostatnią prześledźmy to, co już wiemy na temat podstawowych zmian skórnych.

  • Bardzo sucha skóra

Przeciętny człowiek wielokrotnie w swoim życiu doświadcza problemów związanych z nadmiernie suchą skórą. Zwykle jest to objaw utrzymywania przesadnej higieny, używania zbyt gorącej wody, czy też zbyt niskich temperatur w czasie zimy. Może to jednak również wynikać z nieprawidłowej diety, w której znajduje się za mało tłuszczów wpływających korzystnie na stan naszej skóry. W takim przypadku w skórze dominują składniki białkowe, które nie mają w sobie spoiwa, naturalnie zapewnianego przez tłuszcz.

 

Co robić?

W tym przypadku powinno wystarczyć zmodyfikowanie diety- uzupełnienie braków kwasów tłuszczowych omega-3. Można to zrobić poprzez dietę bogatą w ryby i jaja.

Nadmiernie sucha skóra może również jednak wynikać z przesadnego spożycia alkoholu. Musi być ono jednak naprawdę wysokie, by spowodować istotne zmiany w zakresie wyglądu skóry.

  • Bardzo blada skóra

Ogólnie mówiąc zabarwienie naszej skóry jest zależne od ilości melaniny którą posiadamy. Jednak nagła jego zmiana często jest wynikiem nie tyle spadku ilości melaniny, co zmian w przepływie krwi. Blade zabarwienie skóry może bowiem świadczyć o niewystarczającej ilości zdrowych czerwonych krwinek. Nie są one w stanie zapewnić tkankom wymaganej ilości tlenu, co prowadzi do rozwoju anemii. Wraz z bladym zabarwieniem skóry występuje wtedy uczucie ciągłego zmęczenia.

 

Co robić?

Zwykle stany anemii są przejściowe i wystarczy nieco zmodyfikować dietę i styl życia, by wszystko wróciło do normy. Typowym sposobem ich leczenia są suplementy diety i witaminy.

Ważne jest jednak by zasięgnąć również porady lekarza. Często bywa bowiem, że blada cera to nie tylko efekt zwyczajnego braku witamin, ale również objaw poważnych problemów zdrowotnych, takich jak białaczka, czy anemia sierpowata.prob skorne1

  • Trądzik w dorosłym wieku

Trądzik w wieku młodzieńczym to typowy objaw zmian hormonalnych, które wszyscy przechodzimy w okresie dojrzewania. Kiedy występuje on u dojrzałych osób świadczy jednak o poważnych problemach zdrowotnych.

Najbardziej powszechną wśród kobiet chorobą, która objawia się trądzikiem jest zespół policystycznych jajników. Ten z kolei może świadczyć o niepłodności, czy zachorowaniu na cukrzycę typu 2.

 

Co robić?

Niezbędna jest konsultacja z lekarzem w celu potwierdzenia naszych podejrzeń. Typowe objawy zespołu policystycznych jajników to wydłużenie czasu menstruacji, wzrost wagi ciała, czy nadmierny wzrost włosów. Zmiany są widoczne również w badaniu jajników, które są powiększone i mają w swoim obrębie pęcherzyki i cysty.

  • Żółte zabarwienie

Skóra o nadmiernie żółtym zabarwieniu nie zawsze musi kojarzyć się z żółtaczką.prob skorne2

Może być to również objaw stanu zwanego karotenemią. Występuje on wtedy, gdy mamy podwyższony poziom beta karotenu we krwi, co może wynikać z nadmiernego spożycia marchewki lub produktów zawierających ją w swoim składzie. Także dynia, czy słodkie ziemniaki powodują zmianę zabarwienia skóry.

 

Co robić?

Karotenemia, choć wygląda dość niepokojąco nie jest niebezpiecznym stanem. Wystarczy po prostu zmniejszyć spożycie produktów zawierających beta-karoten.

W przeciwieństwie do wcześniej wspomnianej żółtaczki, która jest niezwykle poważnym problemem i której podejrzenie wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Na szczęście dość łatwo można rozróżnić zażółcenie skóry wynikające z karotenemii od tego spowodowanego żółtaczką, bowiem w przypadku tej ostatniej również białka oczu mają zmienioną barwę.

               

  • Purpurowe plamy

Purpurowe plamy na naszej cerze świadczą o pękających drobnych naczynkach krwionośnych. To popularne zjawisko wśród osób powyżej 65 roku życia, u których jest to świadectwo starzenia się organizmu, postępującego zniszczenia skóry i naczyń krwionośnych.

Poważniejsze problemy, których wynikiem może być pojawienie się na skórze purpurowych plam to zaburzenia krzepnięcia krwi, jej zakażenia, czy też niedobory witaminy C.

  • Ciemne sińce w okolicach oczu

Zwykle to typowy objaw braku snu i przemęczenia. Zdarza się jednak i tak, że odpowiednio dbamy o swój wypoczynek, a mimo to wyglądamy jakbyśmy od dłuższego czasu nie dosypiali. Wtedy możemy podejrzewać niedobór witaminy C. Jest ona niezbędna do produkcji kolagenu, a to właśnie jego niedobory sprawiają, że oczy mogą wyglądać na zapadnięte.prob skorne3

 

Co robić?

Sińce w okolicach oczu będące wynikiem niedoboru witaminy C łatwo można naprawić poprzez jej suplementację.

Kolejnym powodem sińców pod oczami może być odwodnienie.

 

Co robić?

Kiedy jest ono niewielkie można łatwo mu zapobiec poprzez uzupełnienie elektrolitów. W przypadku znacznego odwodnienia konieczna może być jednak konsultacja medyczna.

 

Źródło: http://biotechnologia.pl/

 

Oceń ten artykuł
(4 głosów)