sobota, 02 marca 2024
Miło Cię widzieć!

Na przestrzeni lat, dziesięcioleci wręcz, a nawet całych wieków pojawiło się wiele gier karcianych, które zyskały na popularności. To jednakowo gry towarzyskie, hazardowe, dla dzieci, a dziś nawet w wersji wideo. Służą one rozrywce, dobrej zabawie. Niektóre jednak wykorzystywane są do hazardu. Ich liczba stale rośnie, więc i wybór jest trudniejszy. Postanowiliśmy w związku z tym przyjrzeć się temu, jakie są najpopularniejsze gry w karty na rynku. Co zatem można wybrać dla siebie czy dziecka?

 

Gry w karty a hazard

Jakie są gry w kartyNie bez powodu zaczynamy właśnie od hazardu, gdyż przecież znane nam dziś gry karciane od setek lat wykorzystywane są właśnie w tym celu. Kiedyś grywane były na salonach we Francji, Włoszech, Anglii, następnie wśród klasy robotniczej i poszukiwaczy złota, kowbojów na Dzikim Zachodzie. Dziś zaś można je spotkać w wielu kasynach, zarówno tych klasycznych, jak i internetowych. Wśród tych drugich można wymienić choćby Energy Casino, w którym to znajdziemy popularne gry karciane wymienione niżej. Jakie to zatem gry zasługują na uwagę? Poker - jedna z najbardziej znanych gier na świecie, gdzie zadaniem gracza jest uzbieranie jak najlepszego układu z 5 kart. Najbardziej znane odmiany to poker 5-kartowy, Texas Hold’em, Omaha czy też 7 Card Stud. W pokera często się gra wśród znajomych, na imprezach, jak i organizuje turnieje, nawet z wielomilionowymi wygranymi. Blackjack - słynne oczko czy 21. To gra, gdzie pojedynek między sobą toczą gracz i rozdający. Zadaniem każdej ze stron jest osiągnąć wynik 21 lub zbliżony do niego. Nie można jednak przekroczyć tej sumy, gdyż wtedy się przegrywa. Zazwyczaj potrzebne są do tego 2 lub 3 karty. Zasady punktacji są banalnie proste. Karty od 2 do 10 mają taką samą wartość jak swoją cyfrę. Z kolei J, Q i K liczone są jako 10. As zaś jako 1 lub 11 w zależności od wyniku gracza. Bakarat - jest to całkiem podobna gra do blackjacka, jednak wprowadzono tu także inne zakłady, a sam system liczenia i wygranych wygląda inaczej. Karty od 2 do 9 liczone są jak w blackjacku, ale 10, J, Q, K warte są 0, zaś As to 1. Wygrywa tu osoba, która będzie mieć więcej punktów, a najwyższym wynikiem jest 9. Po jego przekroczeniu jednak od wyniku odejmowane jest 10. Można spotkać także inne gry karciane wykorzystywane w hazardzie, ale te 3 to absolutna klasyka.

Gry dla dzieci

Z jednej strony mamy gry typowo hazardowe, które wykorzystywane są w różnych kasynach, a z drugiej strony mamy proste gry karciane, gry towarzyskie, które stworzono z myślą o dzieciach. Wielu z nas pamięta czasy dzieciństwa, gdy grało się w takie gry jak kuku, gapa, pan, wojna, piotruś, makao. W ich przypadku (z wyjątkiem piotrusia) najczęściej wykorzystywało się klasyczną talię kart. Dziś z kolei mamy do czynienia z wieloma grami, które są czymś nowym, totalnie innym. Można bowiem grać w Uno, Dobble, Eksplodujące Kotki, Ubongo, Paszczaki, Top Trumps, Czółko, Uga Buga, Cortex, jak i szereg innych produkcji. Rynek jest dziś przepełniony grami dla dzieci, w związku z czym można zdecydować się na wiele interesujących tytułów. Co więcej, spora część z takich gier to idealna rozrywka dla całej rodziny. Sporą zaletą jest to, że w przeciwieństwie do gier planszowych, takie gry karciane nie kosztują zazwyczaj zbyt wiele.

Gry z przeznaczeniem dla dorosłych

Gry karciane to jednak nie tylko rozrywka dla dzieci. Dziś bowiem mamy do czynienia z wieloma innymi grami, gdzie karty są głównym elementem. W sklepach można znaleźć takie tytuły jak: Ostra Riposta, Dylematy, Splendor, Sushi Go, Sabotażysta, Munchkin, Cluedo, Czarne Historie, Droga Szaleństwa, Dixit, Escape Room. Tutaj mamy zdecydowanie więcej propozycji, gdzie można znaleźć zarówno gry dla wszystkich, jak i dla fanów fantasy, zagadek kryminalnych. Rozpiętość cenowa także jest spora. Można bowiem liczyć na gry za kilkanaście, jak i kilkaset złotych. Nie można też zapominać o kartach kolekcjonerskich, które zbierane są zarówno przez młodszych, jak i starszych miłośników danej dziedziny jak piłka nożna czy Pokemon. Możliwości zatem także i tu mamy całkiem sporo.

Gry w wersji elektronicznej

Wspomnieliśmy o elektronicznych wersjach gier karcianych, które można znaleźć choćby w kasynach. W ostatnich latach jednak coraz więcej osób decyduje się na gry wideo, które związane są z kartami. Twórcy decydują się bowiem na wprowadzanie ciekawych mechanik rozgrywki. Najczęściej bazują już na znanych markach, dzięki czemu od razu mogą liczyć na spore zainteresowanie na rynku. Do najważniejszych tytułów zaliczyć możemy:

  • Hearthstone - jedna z najbardziej znanych karcianych gier wideo, za którą odpowiada Blizzard. Jest to produkcja osadzona w świecie Azeroth, który znany był wcześniej z gier Warcraft. Mamy tu 5 rodzajów kart, które związane są z bohaterami, zadaniami, zaklęciami czy uzbrojeniem. Do tego także różne klasy. Pojedynki możemy toczyć z komputerem, jak i innymi graczami online.

  • Gwint: Wiedźmińska gra karciana - w grze Wiedźmin 3 pojawiła się minigra karciana, która od razu stała się sensacją. Postanowiono zatem stworzyć jej osobną wersję. Można tu kolekcjonować i wystawiać do walki bohaterów z wiedźmińskiego świata, a każda postać może być wzmacniana przez specjalne zaklęcia i przedmioty.

  • Yu-Gi-Oh! Legacy of the Duelist: Link Evolution - gracze tutaj mogą tworzyć talie kart z bohaterami, którzy związani są z tą słynną serią. Tu również można korzystać z dodatkowych mocy, ale równie ważne jest miejsce, gdzie korzystamy z poszczególnych kart.

  • The Elder Scrolls: Legends - także i ta słynna seria doczekała się karcianej wersji. Można wręcz stwierdzić, że jest to coś na zasadzie klona Hearthstone'a. Mamy tu karty różnych ras z gier wideo, gdzie można umiejętnie połączyć obronę z atakiem. Naszym zadaniem jest wyeliminować jednostki nieprzyjaciela lub też zabrać mu wszystkie punkty życia.

Nie da się ukryć, że gry karciane to dziś niezwykle rozbudowany świat, gdzie z jednej strony mamy klasykę, proste gry w karty. Z drugiej zaś nowoczesne gry towarzyskie. Do tego dochodzą nam również gry wideo. Nadal niektóre z nich wykorzystywane są w hazardzie. Można nawet liczyć na miks gatunków, co wprowadza więcej ciekawych tytułów na rynku. Każdy zatem ma szanse znalezienia czegoś dla siebie. Warto jednak zwracać uwagę na to, jaka jest grupa wiekowa, czy to bezpieczne gry dla każdego.

Oceń ten artykuł
(1 głos)