wtorek, 23 kwietnia 2024
Miło Cię widzieć!

KORONA WIRUS PRZESTROGA DLA LUDZKOŚCI

Pojawienie się koronawirusa po raz kolejny obnażyło naszą słabość wobec chorób trapiących ludzkość od zarania dziejów. Człowiek uważający się za władcę tego świata jest bezsilny wobec mikroskopijnego mikroba. Ba ,okazuje się że cywilizacyjny postęp przyczynia się do przenoszenia chorób na cały świat. Jeszcze 100 lat temu pandemie miały ograniczony zasięg .Dziś przy możliwościach swobodnego przemieszczania , infekujemy się z szybkością lotu samolotem. Wcześniej choroby przenosiły się z prędkością statków żaglowych czy tempa chodu człowieka. Mamy na usługach znakomicie wyposażone laboratoria ,nowoczesną medycynę lecz nie mamy odporności, której się pozbywamy poprzez nieodpowiednie odżywianie i toksyczne używki . Należy jednak zadać sobie pytanie ,o to czy masowe epidemie są tylko nieszczęśliwą wypadkową naszej cywilizacji czy też świadomym działaniem.

Ludzkość od lat zmaga się z problemem starzejącego się społeczeństwa. Ludzie powyżej 65-roku życia stają się obciążeniem dla każdego państwa ze względu na nieproduktywność,konieczność wypłacania rent ,emerytur ,drogą opiekę zdrowotną itd.. Okazuje się że korona wirus jest najbardziej niebezpieczny właśnie dla osób w podeszłym wieku. Przypadek ? Dla wielu państw rozsypująca się gospodarka Chin byłaby prezentem .To już pewne że dojdzie przeniesienia produkcji z powrotem do własnych krajów począwszy od leków i komponentów do ich wytwarzania a skończywszy na elektronice i częściach do samochodów. OPEC i Rosja już liczą straty wynikłe z obniżki cen ropy .Niskie ceny tego surowca ,to osłabienie tych krajów dla ,których jego sprzedaż jest podstawowym źródłem dochodów. Spadki na największych giełdach dają bodziec do przemyśleń w kwestii wiązania się z gospodarką Chin. Nie zawsze epidemie obalały rządy ale prawie zawsze skłaniały je do zmiany polityki. Można zatem podejrzewać że zainfekowanie świata korona wirusem było pewnego rodzaju wypadkiem przy pracy, bo wirus miał działać kierunkowo a tymczasem wymknął się spod kontroli. To przestroga dla tych ,którzy próbują manipulować czymś czego do końca nie znają. To przestroga dla nas wszystkich że tym naszym światem wciąż ktoś manipuluje. Gdyby się pokusić o wstępny rachunek zysków i strat ,to na pewno na plus jak zawsze wyjdą wielcy gracze .Ci mniejsi już pracują nad programami ratunkowymi. Kryzys ma ,to do siebie że jednym daje a innym odbiera. Na pierwszy ogień idzie turystyka dla wielu państw stanowiąca istotny wpływ na PKB, Po nich organizatorzy targów,imprez masowych itd. Dziś mówi się o możliwości odwołania igrzysk olimpijskich ,rozgrywek piłkarskich itp. Strach ma wielkie oczy więc na pewno producenci i sprzedawcy żywności zanotują wzrosty a przy okazji upłynnią nadwyżki magazynowe . Już są widoczne efekty w postaci coraz częściej pustych półek w sklepach.

Ludzie epatowani dziennikarskimi newsami wieszczącymi pandemię robią zapasy ,które potem zapewne będą wyrzucać do śmietników .Można odnieść wrażenie że nad rozprzestrzenianiem się paniki nikt nie panuje a wręcz jest ona podsycana. W tym też można dopatrywać się manipulacji., bo panika jest pożywką dla spekulantów .Bo na panice można dorobić się fortuny! Ta choroba jest bez wątpienia groźna i trudno jest dziś nad nią zapanować .Nie zmienia, to faktu że zgonów na „zwykłą”grypę notuje się co najmniej pół miliona rocznie na całym świecie. Codziennie tylko w Polsce na raka umiera ok 300 osób. Może te dramatyczne statystyki skłonią do spokojniejszego spojrzenia na epidemię korona wirusa ,bo jak mówi chińskie przysłowie:”Po nocy zawsze przychodzi dzień”

Oceń ten artykuł
(9 głosów)