niedziela, 23 lutego 2020
Miło Cię widzieć!

Jaka wielka jest siła stereotypu widać nie tylko na co dzień, ale jeszcze bardziej w sytuacjach nietypowych, by nie rzec – patologicznych. Wezmy  choćby zjawisko seksturystyki: do niedawna wydawała się reakcja typowo męską i jakkolwiek byłaby oceniana w kategoriach moralnych, zdążyła ulec oswojeniu. W wydaniu kobiecym zjawisko to wywołuje znacznie silniejszy niesmak estetyczny i skłania do bardziej zdecydowanej etycznej nagany.

113586

Seksualne peregrynacje kobiet do egzotycznych  krajów mają w sobie jakiś „dziwny” dramatyzm - znacznie większy niż w przypadku mężczyzn.
Otyła pani X po pięćdziesiątce, szuka w słonecznym raju, wyglądającym jak fototapeta z palmami, czegoś innego niż tradycyjnego wypoczynku. Przyjechała tu na  seksualne safari. Polowanie takie działa w dwie strony: starsze panie szykują sidła na młodych ciemnoskórych kochanków, ci zaś zaginają parol na hojne „sugar mamas’ – sytuacja jest od początku do końca klarowna.
Nie każda z przybyłych do raju dam jest starą wyjadaczką. Świerzonki nie maja jeszcze w sobie tego cynizmu i pragną nie tyle seksualnej gimnastyki, ile odrobiny męskiej uwagi, tego dawno niewidzianego błysku w oku, który pozwoliłby jej ponownie dostrzec w sobie kobietę. Ale przeobrażenie z niewinnej poczwarki w żarłocznego robala następuje z reguły w zatrważającym tempie. Z naiwnej, spragnionej czułości marzycielki wrzucona w wir przygód staje się najpierw realizującą swoje pragnienia stażystką, a wreszcie wyrachowana treserką, traktując miejscowych mężczyzn jak egzotyczne zwierzęta. W myśl powiedzenia: trening czyni mistrza.

124970

Zabawy w pokojach hotelowych z wynajętymi młodymi chłopcami czasami zwalają z nóg – pełna pornografia. Harce, hulanki, swawola. Nie zdają sobie sprawy z poniżenia i wykorzystania. Głęboko wierzą, że to one są górą. Ich mniemanie o osobniku, z którym się zabawiają jest marne.

 

Oto białe kobiety biorą odwet na mężczyznach. Upokarzając czarnoskórego chłopca, który z racji swojej przynależności kulturowej i statusu ekonomicznego stoi wedle nich jeszcze niżej niż one same, odczuwają słodki smak zemsty na „białasach”, którzy zapędzili je w kierat życia domowego.  Rozum idzie w odstawkę, tylko po to by poczuć władzę absolutną, by być choć przez chwilę na piedestale.

 

Żałosny obrazek kobiety wyzwolonej czy rozpaczliwa potrzeba kupowania złudzeń?

 

Red. Port.
Barbara Poniatowska

 

Oceń ten artykuł
(32 głosów)