czwartek, 24 czerwca 2021
Miło Cię widzieć!

KOSMETYKI PEŁNE BLASKU - RYBIE ŁUSKI

57155.jpgRybie łuski ładnie się błyszczą, szczególnie w słońcu. I ten właśnie blask z powodzeniem wykorzystuje się przy produkcji wielu kosmetyków, które mają za zadanie odbijać światło i lśnić.  Pomadki, błyszczyki, lakiery do paznokci, balsamy do ciała, kremy, pudry, szampony, lakiery do włosów i wiele innych preparatów często zawiera błyszczące okruszki. Mogą one być zrobione z plastiku, metalu itp.  W niektórych przypadkach jest to rzeczywiście rozdrobnione srebro, złoto lub perły ale tylko w niektórych. W wielu kosmetykach, które zwierają bardzo małe i nieregularne błyszczące  cząsteczki rozświetlające naszą skórę wykorzystuje się po prostu rybie łuski.

 

 

Lśniąca substancja zawarta w rybich łuskach, najczęściej otrzymywana ze śledzi. Jest ona jednym z wielu produktów ubocznych komercyjnego przetwórstwa ryb. Przemysł kosmetyczny doskonale wykorzystał blask rybich łusek do uzyskania efektu połysku perłowego.  Czytając skład np. maskary możemy natknąć się na guaninę. Kiedyś uzyskiwano ją z odchodów ptaków morskich, a obecnie  wytwarza się ją z rybich łusek.

 

Na dzień dzisiejszy rybie łuski są coraz rzadziej stosowane w kosmetykach ze względu na wysokie koszty pozyskiwania tego produktu. Złoto, srebro, perły to luksusowy dodatek do preparatów kosmetycznych...niestety rybia łuska też staje się wyjątkowo drogim składnikiem. Co jeszcze   wymyślą koncerny kosmetyczne, by zadowolić klienta po sobie wygodnych kosztach?

 

Red. Port.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)