sobota, 02 marca 2024
Miło Cię widzieć!

sloncezdrowieWszyscy doskonale znamy apele lekarzy dermatologów o szkodliwym, wręcz rakotwórczym działaniu promieni UV na naszą skórę. Należy pamiętać, że każda skrajność w działaniu może być niebezpieczna. Nadmierne korzystanie z kąpieli słonecznych na pewno nie jest wskazane, ale ich całkowite unikanie również.

 

Szwedzcy naukowcy po dwudziestu latach badań nad wpływem promieni UV na zdrowie kobiet ogłosili, że panie, które całkowicie wystrzegały się słońca latem dwukrotnie częściej umierały w wyniku różnych schorzeń, w tym nowotworów w porównaniu z paniami opalającymi się codziennie. Według uczonych za taki stan rzeczy odpowiada brak witaminy D, której najlepszym źródłem jest słońce. Niedobór tej witaminy może być przyczyną takich chorób jak: cukrzyca, stwardnienie rozsiane, gruźlica, krzywica. Badania naukowe dowodzą, że witamina D wydłuża czas przeżycia kobiet z nowotworem piersi, zaś jej brak u mężczyzn może prowadzić do rozwoju raka prostaty.

Opalanie się może nas uchronić przed wieloma dolegliwościami o ile zachowamy zdrowy rozsadek w ilości i długości zażywania kąpieli słonecznych. A także będziemy monitorować stan naszej skóry.

Red. Port.

Oceń ten artykuł
(10 głosów)