sobota, 02 marca 2024
Miło Cię widzieć!

lato_summer_2560x1600_008Używanie niektórych kremów z filtrem UV może prowadzić do naprawdę groźnych następstw. Naukowcy odkryli, że popularny składnik kremów do opalania i preparatów chroniących przed promieniowaniem UV to benzofenon. Związek ten wnika do organizmu przez skórę i jest wchłaniany do krwi. Benzofenon znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia endometriozy.

Uczeni przeanalizowali około 700 próbek moczu kobiet, które były operowane z powodu endometriozy. Stwierdzili w nim wysoki poziom benzofenonu. Ich zdaniem, benzofenon naśladuje żeński hormon - estrogen, którego nadmiar może sprzyjać rozwojowi endometriozy.

Endometrioza to choroba charakteryzująca się rozrostem błony śluzowej macicy poza jamą macicy. Powoduje ona ból w miednicy, zaburzenia cyklu miesięcznego oraz obfite krwawienia miesiączkowe. Bardzo często doprowadza do niedrożności jajowodów i problemów z zajściem w ciążę a nawet do bezpłodności.

Kupując krem z filtrem UV warto zwrócić uwagę na jego skąd. Zawsze lepiej jest zapobiegać iż leczyć. Ostrożność nic nie kosztuje.

Red. Port.

Oceń ten artykuł
(15 głosów)